kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

1. Antartika Bienali açık çağrısı

25 Ağustos 2016

1. Antartika Bienali, 35 yaş altındaki tüm sanatçılara bienal kapsamındaki proje sergisi için açık çağrı yapıyor. Katılacak projeler karada, suda veya geliştirilecek farklı alanlarda sergilenecek. Başvuru yapacak sanatçıların lojistik, ölçek ve ekolojik uygunluk kriterlerini göz önünde bulundurması gerekiyor. Son başvuru tarihi 3 Ekim 2016.

Başvurular Alexander Ponomarev başkanlığında Hans Ulrich Obrist, Hoor Al-Qasimi ve Nadim Samman’dan oluşan jüri tarafından değerlendirilecek.

Jüri değerlendirmesi sonucunda kazanan 15 finalistin işleri, Venedik Bienali Antartika Pavyonu’nda sergilenecek. Seçilen 30 video işi ise Antartika kıtasına giden araçta gösterilecek. 2017 Bahar döneminde ise 15 finalistin kazananı, kutup araştırma gemisi Akademik Ioffe ile projesini tamamlamak üzere Antartika kıtasına gidecek.

Antartika’da düzenlenecek bienal, herhangi bir ülkeye ve uluslararası anlaşmaya dahil olmayan son bağımsız kıta. Sanatın ta kendisi gibi saf, ulaşılması güç ve gizemli bu kıta sanatçılara yeni bir vizyon sunuyor.