1. « Uzun Metrajım » başlıyor

19 Nisan 2017

Yönetmenlerin ilk uzun metrajlı Fransızca filmlerine yer veren festivali 1. « Uzun Metrajım » Fransız Kültür Merkezi, İstanbul Modern, SALT Galata, Wallonie-Bruxelles International, Armada Hôtels ve Paysages Humains işbirliği ile 20 – 23 Nisan 2017 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşiyor.

Fransız sinemasını daha iyi tanıtmayı amaçlayan festival, birçok çağdaş yönetmenin ilk uzun metrajlı filmlerine ayrılıyor. Fransız yönetmen Claire Simon, Ariane Mnouchkine’nin Théâtre du Soleil (Güneş Tiyatrosu) topluluğundan oyuncu Gérard Hardy ve Belçikalı yapımcı Eric Van Zuyten’in festivale katılacak sanatçılar arasında.

Festival, yapım ülkeleri dışında ve Türkiye’de yaygın dağıtım imkânı bulamayan bir sinemanın, katılımcılarla karşılaşmalar ve tartışmalar aracılığıyla tanıtılmasına ve sinemaseverlerle paylaşılmasına olanak tanımayı amaçlayan kültürel bir proje.

Nitelikli bir tematik program

Festivalin programında, Bruno Dumont İsa’nın Hayatı; Justine Triet Solferino Muharebesi; Thomas Salvador Vincent; Arnauld Desplechin Gözcü; Guillaume Gallienne Ben, Kendim ve Annem; Claire Simon Hastalar, Yabancı Madde, Kuzey Garı, Aile Planlaması; Ariane Mnouchkine 1789 ve Molière; Joachim Lafosse Deliliğin Kıyısında; Luc Jabon Kelimelerin Ötesinde, Joachim Lafosse’un Sineması yer alıyor.