kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

11. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başlıyor

27 Nisan 2016

DİSK / Sine-Sen, DİSK / DEV SAGLIK-iş, DİSK/Basın-iş, Türk-iş / Tez-Koop-İş, Türk-iş / Tek Gıda-iş, KESK / SES, TTB, Halkevleri, Sendika.Org ve ÇapulTV tarafından bu sene 1-8 Mayıs tarihleri arasında 11.’cisi gerçekleşecek olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmayı ve ülkemizde işçi filmi üretimini özendirmeyi amaçlıyor.

Bu yıl “Barbarlığa Karşı Umut Öyküleri” temasıyla İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da eş zamanlı ve her yıl olduğu gibi ücretsiz olarak gerçekleşecek festivalde, 18 adet uluslararası, 42 adet de Türkiye’den olmak üzere toplam 60 adet uzun ve kısa kurmaca ve belgesel film gösterilecek.

İstanbul programının açılış filmi, Zonguldak’taki kaçak maden ocaklarını anlatan “Soluk”, Ankara programının açılış filmi 10 Ekim ailelerinin ve CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey’in katılımıyla “Geride Kalanlar” belgeseli, İzmir programının açılış filmi ise 10 Ekim katliamı ile ilgili “Annem Bana Peynir Al Gel Dedi” filminin olacağı festival, dört ana şehirde gerçekleşmesinin ardından birçok kenti de kapsayan uzun bir yolculuğa çıkacak.

Festivalin İstanbul ayağında, 4-5 Mayıs tarihlerinde 2 gün sürecek uluslararası katılımlı “Barbarlığa Karşı Video Atölyesi” de gerçekleştirilecek. İngiltere’den 2006 yılından bu yana işçi belgeselleri çeken ve video aktivizm atölyeleri gerçekleştiren Rainbow Collective isimli grup ve Türkiye’den Dijital Aktivizm ve Video Aktivizm atölye çalışmaları yürüten Alternatif Medya Derneği’nin ortak çalışması olacak olan atölyeye katılım kontenjanla sınırlı olacak. Atölyenin Türkçe simültane çevirisi de yapılacak.