kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

12 Punto 2022 için başvurular başladı

25 Ocak 2022

TRT Sinema Müdürlüğü tarafından bu yıl 4. kez düzenlenen senaryo geliştirme ve ortak yapım platformu 12 Punto için başvurular başladı. Başvurular için son tarih 12 Şubat 2022.

12 Punto’ya uzun ve kısa metrajlı film proje başvuruları kabul ediliyor. Ayrıca Türkiye’den yapımcıların düşük paylı ortak olduğu uluslararası ortak yapımlar da başvurabiliyor.

Ön jürinin uzun metraj projeleri değerlendirmesinin ardından 12 finalist proje, 12 Nisan 2022 tarihinde açıklanacak. Uzun metrajlı film kategorisinde uluslararası jüri tarafından seçilen 12 finalist arasından 3 projeye TRT Ortak Yapım Ödülü, 3 projeye TRT Ön Alım Ödülü ve 6 projeye de TRT Proje Geliştirme Ödülü verilecek. Kısa metrajlı film proje başvuruları arasından 12 projeye ise TRT Kısa Film Yapım Ödülü verilecek. Ödül kazanan proje sahipleri 12 Nisan’da açıklanacak. Haziran ayında ise senaryo geliştirme atölyeleri gerçekleştirilecek. Çekimlerin tamamlanmasının ardından filmler TRT 2’de yayınlanacak. 2020’de ilk kez verilen ve bu yıl da verilecek TRT Uluslararası Ortak Yapım Ödülü ile birlikte, Türkiye sinemasının uluslararası görünürlüğüne katkıda bulunuluyor.

12 Punto 2022’ye başvuran projeler, bağımsız ve profesyonel sinemacılardan oluşan 5 kişilik ön jüri tarafından değerlendirecek. Finale kalan projelerin ekipleri haziran ayında gerçekleştirilecek 12 Punto 2022 haftası esnasında dünyaca ünlü senaryo ve pazarlama danışmanları ile toplantılar gerçekleştirecek. Ardından projelerini uluslararası sinema sektörünün en önemli isimlerinin yer aldığı uluslararası jüriye sunacaklar. Uzun metrajlı proje başvurularının bir yapım şirketi tarafından yapılması gerekiyor, kısa film kategorisinde ise böyle bir şart yer almıyor.