kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

13. AKBANK KISA FİLM FESTİVALİ’NDE SÖYLEŞİLER VE ATÖLYE ÇALIŞMALARI

17 Mart 2017

Bu yıl 13 – 23 Mart tarihleri arasında 37 ülkeden toplam 101 film izleyiciyle buluşturan 13. Akbank Kısa Film Festivali, yurt içi ve yurt dışından geniş katılımlı atölye çalışmaları ve söyleşileri ile sektörün önemli isimlerini sinemaseverlerle buluşturuyor.

Festival kapsamında; 15 Mart Çarşamba günü belgeselci ve eğitmen Semra Güzel Korver ile “Proje Sunarken”; 16 Mart Perşembe günü başarılı genç kurgucu Umut Sakallıoğlu ile “Kurgu”; 17 Mart Cuma günü ise sinema ve televizyon makyajı alanında uzmanlaşmış Şerife Aydın Terler ve Sezen Türkyılmaz Çaka ileSinema ve Televizyon İçin Makyaj”; uluslararası alanda çalışmalarını sürdüren senaryo koçu ve yapımcı Esther Wouda ile “Senaryo Koçu ile Çalışmak” ve 18 Mart Cumartesi günü ise oyuncu koçu Deniz Erdem ileOyuncu Koçu ile Çalışmak” başlıklı atölye çalışmaları gerçekleştirilecek.

13. Akbank Kısa Film Festivali’nin SÖYLEŞİLER Bölümü ilk olarak 13 Mart Pazartesi günü “Oyuncu Gözüyle Kısa Filmler” söyleşisinde konukları; Settar Tanrıöğen, Dilşad Çelebi ve Serkan Ercan’ı ağırlayacak. Festival’in Kısadan Uzuna bölümünün yönetmeni Tayfun Pirselimoğlu’nun Venedik Film Festivali’nde gösterilen ilk kısa filmi Dayım ve ilk uzun metraj filmi Hiçbiryerde’nin 14 Mart Salı günkü gösteriminin ardından Kısadan Uzuna başlıklı söyleşi gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden ünlü yönetmen Abbas Kiarostami’nin “10 Derste Sinema” belgeseli, Festival kapsamında 17 Mart Cuma günü izleyiciyle buluşacak. Aynı gün Kiarostami’nin yakın dostu ve görüntü yönetmeni Seifollah Samadian, Rıza Oylum ve Farhad Eivazi’nin katılımı ile “Abbas Kiarostami Sineması Üzerine”söyleşisi ile sinema tutkunlarıyla buluşacak. Yolu Akbank Kısa Film Festivali’nden geçen Cansu Boğuşlu, Mehmet Zengin ve Güçlü Yaman ile “Görüntü Yönetmenliği” söyleşisi 21 Mart Salı; Mustafa Kara ve Selim Evci ileFilm Yapmaya Dair” başlıklı söyleşi ise 22 Mart Çarşamba günü gerçekleştirilecek. Festival’in deneyimler bölümünde 16 Mart Perşembe günü Krakow Film Festivali direktörü Krzysztof Gierat ile uluslararası film festivalleri üzerine bir söyleşi yapacak. 13. Akbank Kısa Film Festivali kapsamında bol ödüllü ilk filmi Köprüdekiler ve son filmi Ansızın ile izleyici ile buluşacak olan yönetmen Aslı Özge, 18 Mart Cumartesi günü düzenlenecek söyleşi ile deneyimlerini aktarırken, Istvan Kovacs ve Andrei Gruzsniczki 19 Mart Pazar günü Söz Yönetmenlerin söyleşisi ile sinemaseverlerle olacak.