kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

13. Geleceğin Sineması başvuruları başladı

26 Nisan 2016

TÜRSAK (Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı) tarafından, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Beyoğlu Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen 13. Geleceğin Sineması için başvurular başladı. Yarışma için son başvuru tarihi 1 Haziran 2016.

Yarışmaya devlet okullarında okuyan sinema ve iletişim öğrencileri kısa filmleriyle başvurabiliyor. Yarışma, öğrencileri hem senaryo hem de film yapım aşamasında desteklemeyi amaçlıyor.

TÜRSAK, Geleceğin Sineması projesi ile sinema öğrencilerinin bilinçli birer üretici olmalarını sağlamayı amaçlıyor ve öğrencilerin fikirlerini sektörün önemli isimleriyle paylaşabilecekleri bir platform yaratıyor. Bu yılki yarışmanın teması ise “Kısa Kısa Beyoğlu” olarak belirlendi.

Ön jüri ile jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda seçilecek 20 proje; film yapım desteği olarak para ödülünün yanı sıra sponsor kurumlar olan Fono Film’den kurgu desteği, Linka’dan kamera desteği alacak.

Belirlenen süre içerisinde projelerini tamamlayan 20 kısa film, ikinci bir jüri değerlendirmesine tabii tutulacak. Değerlendirme sonucunda kazanan ilk üç kısa film para ödülü ile ödüllendirilecek.

Bu yılki yarışmanın ön jürisinde; Muzaffer Hiçdurmaz, İlker Canikligil, Doğa Can Anafarta, Adnan Ekinci, Ali Tanrıverdi ve Alper Çağlayan yer alıyor. 13. Geleceğin Sineması’nın ana jürisi ise; Burçak Evren, Sevinç Baloğlu, Semir Aslanyürek, Hilmi Etikan, Timur Savcı, Gökhan Mutlay, Selçuk Yavuzkanat, Ahu Türkpençe, Cem Altınsaray ve Hatice Aslan’dan oluşuyor.