kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

“1473” İngilizce’de ve Britanya Kütüphanesi’nin koleksiyonunda

23 Mayıs 2017

Bedia Ceylan Güzelce’nin ilk romanı “1473”, dünyanın önde gelen üniversitelerinden Kingston Üniversitesi tarafından İngilizce’ye çevrilerek yayımlandı. Üniversitenin Britanya Kütüphanesi’nin koleksiyonuna kattığı ilk çeviri eser olma özelliği de taşıyan kitap, iki kirpinin gözünden Otlukbeli Savaşı’nın yarattığı yıkımları anlatan dokunaklı bir aşk hikâyesi.

Uzun yıllar Habertürk televizyon kanalında kültür-sanat editörülüğü yapan, belgesel film yapımından senaristliğe pek çok alanda üretkenliğiyle tanınan Bedia Ceylan Güzelce’nin ilk romanı “1473”, yalnızca Londra’nın değil dünyanın da önde gelen üniversitelerinden sayılan Kingston Üniversitesi tarafından İngilizce’ye çevrilerek yayımlandı. Kitap böylece üniversitenin, Birleşik Krallık’ın ulusal kütüphanesi olan ve dünyanın en büyük iki kütüphanesinden biri sayılan Britanya Kütüphanesi’nin koleksiyonuna kattığı ilk çeviri eser olma başarısına da erişti.

İki kirpinin gözünden savaş

İki kirpinin gözünden, Akkoyunlular ve Osmanlılar arasında 8 gün boyunca süren ve dünyanın en kanlı savaşlarından biri sayılan Otlukbeli Savaşı’nı anlatan kitap, aynı zamanda dokunaklı ve nefes kesen bir aşk hikâyesini de konu alıyor. Türkiye’de ilk kez 2011’de yayımlanan ve tarihin rakamlardan ibaret olmadığını şiirsel bir dille ustaca anlatan “1473”, İngilizce baskısıyla eşzamanlı olarak Türkçede yeni kapak tasarımıyla Çınar Yayınları tarafından basıldı.

Bedia Ceylan Güzelce

1982 yılında Ankara’da dünyaya gelen Güzelce, İstanbul Üniversitesi Klasik Arkeoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra Atlas dergisinde çalışmaya başladı. Sabah ve Habertürk gazetelerinde muhabirlik yaptı. Habertürk televizyonu kültür sanat editörlüğü görevinin yanı sıra aynı kanalda “Skala” adlı kültür sanat programını hazırlayıp sundu. İlk romanı “1473”, 2011’de yayımlandı ve Arapçaya tercüme edilerek Lübnan’da yayımlandı. 2013’te İz TV’deki “Savaş Sırları” adlı belgesel programını hazırlayıp sunan Güzelce, aynı yıl TEDx’te “Acılarınızı Küçümsüyorum” başlıklı, X ve Y kuşaklarını anlatan bir konuşma gerçekleştirdi. 2014 yılında A. Taner Elhan’ın yönettiği “Aşk Sana Benzer” filminin senaryosunu yazdı. İkinci romanı “Göğün Bütün Çeyrekleri” ise 2015 yılında Doğan Kitap tarafından yayımlandı. En son yine İz TV’de yayımlanan “İstanbul’un Eski Sakinleri” belgesel programını hazırlayan ve yazıları Kafa dergisinde yayımlanan Güzelce, Storia Türkiye web sitesinin genel yayın yönetmenliği görevini sürdürmekte.