kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

15. Contemporary Istanbul başlıyor

18 Aralık 2020

Contemporary Istanbul, bu yıl Akbank ana sponsorluğunda 19 Aralık 2020 – 6 Ocak 2021 tarihleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleşecek.

Fuarda bu yıl 11 ülkeden 37 galeri, 550 sanatçının 1500 eseri ve 13 inisiyatif yer alacak. virtual.contemporaryistanbul.com adresinden gezilecek fuar bu yıl ücretsiz olacak. Fuarın fiziki edisyonunun ise 27 Nisan – 2 Mayıs 2021 tarihleri arasında yapılması plânlanıyor.

Contemporary Istanbul’un sekiz yıldır bir parçası olan ve dördüncü kez Siemens Ev Aletleri sponsorluğunda düzenlenen Plugin, yeni medya ve dijital sanata odaklanıyor ve çağdaş sanatın mevcut durumunu yaratıcı müdahalelerle güncellemek ve dönüştürmek için uluslararası sanat fuarının geleneksel formatına eklenerek birbiriyle etkileşimi teşvik eden bir platform yaratıyor.

Plugin’de bu yıl, Sotheby’s müzayede evinde ilk kez yapay zekanın ürettiği insan portrelerini açık artırma ile koleksiyonerlere sunan sanatçı Mario Klingemann, yapay zekânın hiç var olmayan insanların portrelerini ürettiği projeleri ile bilinen, Hideaki Okawa’nın da yer aldığı H.o ve yine makine öğrenmesi üzerine çalışan Sofia Crispo’nun eserlerine yer veriliyor.

2019 yılında Atelier Des Luminers’e davet edilen ve Immersive Festival kapsamında ödül alan Void’in The Journey of Being eserine ev sahipliği yapmakla birlikte, veri sanatı alanında eser üreten Nye Thompson eserleri de Plugin’de gösterilecek. Biyosanat ve tasarım alanında çalışmalarını yürüten Ece Gözen ve Selin Balcı’nın üretimlerinin ve süreçlerinin yer alacağı Plugin’de ayrıca 18. yüzyıldan bugüne gelen sandalyeleri makine öğrenmesi ile yeniden hayata geçiren tasarımcılar Philipp Schmitt ve Steffen Weiss ile yeni medya alanındaki çalışmaları dünyada ses getiren Maxim Zhestkov da yer alacak.

virtual.contemporaryistanbul.com hakkında

Yönetim danışmanlığı firması McKinsey & Co. ile ortaklaşa oluşturulan ve test edilen dijital platform virtual.contemporaryistanbul.com, ziyaretçilerin, galerilerin ve sanatçıların sürükleyici bir deneyim için birbirleriyle etkileşimde bulunmasına ve gerçek zamanlı olarak uzaktan satın alma çalışmaları yapabilmesine olanak sağlıyor.