kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

16. Contemporary İstanbul bu yıl Ekim’de Tersane İstanbul’da

3 Eylül 2021

Contemporary İstanbul, bu yıl 5 – 10 Ekim 2021 tarihleri arasında Akbank’ın ana sponsorluğunda, ilk kez Tersane İstanbul’da yapılacak.

Fuar, mekân değişikliği ile çağdaş sanatı, tarihin içinde izleyicilerle buluşturacak. İstanbul’un kültür mirasında önemli bir yeri olan ve Camialtı ve Taşkızak tersanelerini kapsayan bölgesel yenileme ve restorasyon projesi olarak bilinen, Tersane İstanbul’da kapılarını ziyaretçilere açacak.

Proje yönetimi Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından gerçekleştirilen ve World Architecture Festival Awards 2019’un “Gelecek Projeleri” kategorisinde yer alan ve açılışı merakla beklenen Tersane İstanbul, Contemporary Istanbul için proje bitiş süresini öne çekerek, hedeflenen tarihten sekiz ay önce kapılarını açacak.

Bu yıl yine ilk kez Focus Russia projesi ile Moskova ve St. Petersburg’dan çağdaş sanat galerilerini, sanatçılarını ve de koleksiyonerlerini ağırlayacak olan fuarda ayrıca MOMA ve Garage Museum of Contemporary Art da müzeler bölümünde yer alacak. İlki 2020 yılının Aralık ayında İBB’nin mekân desteği ile gerçekleştirilen, yeni medya alanında eser veren yerli ve yabancı sanatçıların eserlerinin İstanbul’un kamusal alanlarında sergilendiği İstanbul The Lights’ın ikincisinin hazırlıkları devam ederken, bu seçkiden eserler de fuar alanında yer alacak.