kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

17. Venedik Mimarlık Bienali’ne katılan ülkelerin ulusal küratörlerinden ortak açıklama

15 Eylül 2020

Venedik Mimarlık Bienali‘nin 40 yıllık tarihinde ilk kez, dünyanın dört bir yanındaki ulusal pavyon küratörleri bir birliktelik ve dayanışma ruhu içinde örgütleniyor.

Kore Cumhuriyeti tarafından 23 Mayıs 2020‘de başlatılan çevrimiçi diyaloğa 30’dan fazla ülke ve Bienal’in baş küratörü Hashim Sarkis katıldı. Ortak hedef, Bienal’in COVID-19 çağında ve ötesinde karşılaşılan zorluklara daha uygun sinerjik, geniş ve erişilebilir bir iş birliği platformu olarak potansiyelini gerçekleştirmenin yeni yollarını araştırmak. Bu teşebbüsün ilk manifestosu olarak küratörler bir açıklama yaptı.

17. Venedik Mimarlık Bienali’ne Katılan 33 Ülkenin Ulusal Küratörlerinden Ortak Açıklama

17. Venedik Bienali Mimarlık Sergisi’nin ana sorusu “Birlikte nasıl yaşayacağız?“, COVID-19 salgını dünya çapında öngörülemeyen ve hayal edilemeyen yıkıma yol açarken yeni bir önem kazanıyor. Yaşamlar ve geçim kaynakları tehlikedeyken mesleğimiz, iş birliği tarzlarımız ve yapılı çevremiz hakkında nasıl düşündüğümüzü yeniden değerlendirmeliyiz. Bienal’in yeni 2021 açılışına kadar geçen aylar, katılımcı ülkelerin topluluk oluşturmaları, bilgi paylaşımları ve olası ortak çabaları sürdürmeleri için eşsiz bir fırsat sunuyor.

Büyüyen bir ulusal küratör grubu olarak açık diyaloğu başlatmak için ilk kez bir araya geldik. İleride, sergi içeriğimizi paylaşmak ve değerli ilişkileri araştırmak için bir platform oluşturmayı taahhüt ediyoruz. Bu değişimin, ortak mesleğimizin ortak hedeflerini ve endişelerini vurgulayan uluslar arasında somut işbirlikleri ve ortak projeler ile sonuçlanmasını amaçlıyoruz. Nihai hedefimiz, küratörler ve komisyon üyeleri arasında sadece 2021 Bienali için değil, gelecekteki tüm Venedik Bienalleri için uzun vadeli bir açık kanal sağlayarak bu bağımsız platformun bütünleşmesidir.

Bu girişimi, mükemmelliği ödüllendiren uluslararası bir yarışmanın mevcut yapısı içinde keşif, anlayış ve karşılıklı alışverişin rolünü vurgulayan daha iyi bir Venedik Mimarlık Bienali inşa etmeye yönelik bir adım olarak görüyoruz. Bu küresel etkinliğin, bütünün, parçalarının gerçek toplamından daha fazlası olduğu aktif bir meclis olma potansiyelini ateşlemeye çalışıyoruz.

Bienal’in ertelenen ilk açılış tarihi olan 29 Ağustos 2020’de bu bildiriyi yayınlarken, bu çabaların nasıl gerçekleşeceğini henüz tam olarak bilmiyoruz. Ancak bu yeni çağda mesleğimiz için ileriye doğru atılması gereken bir adım olduğundan şüphemiz yok.

İmzacı Ulusal Pavyonlar / Küratörler

Allen Sayegh (Ermenistan), Dirk Somers (Belçika), Alexandre Brasil, André Luiz Prado, Bruno Santa Cecilia, Carlos Alberto Maciel, Henrique Penha, Paula Zasnicoff (Brezilya), Thomas Balaban, David Theodore, Jennifer Thorogood (Kanada), Morana Matković (Hırvatistan), Marianne Krogh (Danimarka), Roberta Semeraro, Jesus D’Alessandro, Alex Martinez Suarez, Lidia Leon Cabral (Dominik Cumhuriyeti), Madeleine Kessler, Manijeh Verghese (İngiltere), Marco Ballarin, Stefano Tornieri, Massimo Triches (Grenada), Attila Róbert Csóka, Dániel Kovács, Szabolcs Molnár, Dávid Smiló (Macaristan), Annex (İrlanda), Alessandro Melis (İtalya), Rashad Salim (Irak), Kozo Kadowaki (Japonya), Hae-Won Shin (Kore), Hala Wardé, Fortuné Penniman (Lübnan), Andrea Rumpf (Lüksemburg), Natalia de la Rosa, Isadora Hastings, Mauricio Rocha, Elena Tudela (Meksika), Svetlana K. Perovic (Karadağ), Francien van Westrenen (Hollanda), Martin Braathen (İskandinav Ülkeleri), Sara M. Anwar, Madeeha Yasin Merchant (Pakistan), Felipe Ferrer (Peru), Sudarshan V. Khadka Jr., Alexander Eriksson Furunes (Filipinler), Mirabela Jurczenko, Bartosz Kowal, Wojciech Mazan, Bartłomiej Poteralski, Rafał Śliwa, Robert Witczak (Polonya), depA architects, Carlos Azevedo, João Crisóstomo, Luís Sobral, Miguel Santos (Portekiz), Irina Meliță, Ștefan Simion, Ștefania Hîrleață, Radu Tîrcă, Cristi Bădescu (Romanya), Slobodan Jovic (Sırbistan), Puay-peng Ho, Thomas K. Kong, Simone Shu-Yeng Chung,Tomohisa Miyauchi, Sarah Ichioka, Joella Qingyi Kiu (Singapur), Blaž Babnik Romaniuk, Martina Malešič, Asta Vrečko, Rastko Pečar (Slovenya), Sofía Piñero, Domingo González, Andrzej Gwizdala, Fernando Herrera (İspanya), Neyran Turan (Türkiye), Paul Preissner, Paul Anderson (ABD).