kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

18. Siemens Opera Yarışması başvuruları başladı

1 Nisan 2016

1988 yılından beri yerli opera sanatçılarına uluslararası sanat arenasının kapılarını açan Siemens Opera Yarışması bu yıl 18. kez gerçekleşecek. Yarışmanın bu yılki elemeleri için başvurular başladı. 29 Nisan’a kadar başvuruların kabul edileceği yarışmanın elemeleri 3-5 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Yarışmada dereceye girenler ise 7 Mayıs Cumartesi günü düzenlenecek olan törende açıklanacak. Siemens Opera Yarışması’nda dereceye girenler, dünya sahnelerinde yer alma fırsatı yakalayacak olmanın yanı sıra çeşitli ödüller de kazanacak.

Yarışmanın birincisi, Almanya’daki Karlsruhe Operası’nda bir yıllık burs ve Goethe-Institut İstanbul’da 4 aylık Almanca bursunun sahibi olacak. Yarışmanın ikincisi Avusturya Salzburg Mozarteum Müzik Akademisi’nde 6 aylık burs ve Goethe-Institut İstanbul’da 2 aylık Almanca bursu kazanacak. Üçüncü olarak belirlenecek sanatçı ise Avusturya Salzburg Mozarteum Müzik Akademisi’nde 6 haftalık yaz bursuna katılma fırsatını elde edecek.

Prof. Yekta Kara’nın başkanlığındaki 18. Siemens Opera Yarışması jürisinde Salzburg Devlet Operası Genel Müdürü Carl Philip von Maldeghem ve Karlsruhe Operası Genel Müdürü Peter Spuhler ile Münster Operası Genel Müdürü Ulrich Peters yer alıyor.

Profesyonel veya öğrenci, her opera sanatçısının katılabileceği 18. Siemens Opera Yarışması’nın başvuruları web sitesi üzerinden 29 Nisan Cuma gününe kadar devam ediyor.