kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

19. Siemens Opera Yarışması’nda dereceye girenler ödüllerini aldı

29 Mayıs 2017

Operaya gönül veren genç sanatçılara dünya sahnelerinin kapılarını aralayan 19. Siemens Opera Yarışması’nın kazananları 25 Mayıs Perşembe akşamı The Seed’te gerçekleşen gala gecesi ve ödül töreni ile açıklandı. Yarışmada birinciliğe Mehmet Ali Tutar layık görülürken ikincilik ödülü ayrı ayrı Selin Uzun ve Ceren Aydın Akkoç’a verildi. Bu seneki yarışmada üçüncülük ödülü verilmedi. 

Türkiye’nin opera alanındaki ilk ulusal yarışması olan Siemens Opera Yarışması’nda dereceye girenler, dünya sahnelerinde yer alma fırsatının yanı sıra çeşitli ödüllerin de sahibi oluyor. Yarışmanın birincisi Almanya’daki Karlsruhe Operası’nda bir yıllık burs ve Goethe-Institut İstanbul’da 4 aylık Almanca eğitim bursu kazandı. Yarışmanın ikincilerine ise Avusturya Salzburg Mozarteum Müzik Akademisi’nde 6 haftalık burs ve Goethe-Institut İstanbul’da 2 aylık Almanca eğitim bursunun sahibi oldu.

Prof. Yekta Kara’nın başkanlığındaki 19. Siemens Opera Yarışması jürisinde Siemens Sanat Programı Sanat Yönetmeni Prof. Dr. Stephan Frucht, Karlsruhe Operası Genel Müdürü Peter Spuhler, Karlsruhe Müzik Akademisi Profesörü Hanno Müller-Brachmann ve Giessen Operası Direktörü Cathérine Miville yer aldı.