kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

2. Uluslararası Genç Yetenekler Müzik Yarışması için başvurular açıldı

31 Mart 2016

Türkiye’de ilk kez 2015 yılında Mayıs ayında, BT Müzik ve Sahne Sanatları Organizasyonu ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı işbirliği ve Avrupa Birliği Gençlik Müzik Yarışması Birliği’nin (ECMY) desteği ile gerçekleştirilen “Uluslararası Genç Yetenekler Yarışması”, bu yıl da Türkiye’nin  genç yeteneklerini keşfetmeye devam ediyor.

Direktörlüğünü Dr. Benal Tanrısever’in üstlendiği yarışmaya, 9-13 ve 14-18 yaş aralığındaki gençler bu yıl Piyano Ana Sanat Dalı’nda başvurabilecek. Ayrıca yarışmaya bu yıl eklenen Özel Kategori kapsamında “özel gereksinimli çocuk ve gençler” de yarışmanın onur üyeleri olarak piyano ve herhangi bir enstrüman veya şarkı ile yarışmaya katılabilecek.

Başvurular, 2 dakikalık bireysel performans videolarıyla 30 Nisan’a dek yarışma web sitesi üzerinden yapılabiliyor. 10 Mayıs’ta duyurulacak finale kalan gençler, 3-4-5 Haziran’da İstanbul’daki canlı finalde yarışacak. Kazanan yarışmacılar, Halk Beğeni ve Jüri Beğeni oylarıyla belirlenecek.

Gençlik Müzik Yarışmaları Avrupa Birliği şemsiyesi altında 1970 yılından bu yana 25 Avrupa ülkesinde düzenlenen “Uluslararası Genç Yetenekler Yarışması”, müzik eğitiminin ulusal kültürlerdeki konumunu güçlendirmeyi ve genç yeteneklere kendilerini temsil etme olanağı yaratmayı hedefliyor. Yarışma, uluslararası kültürel etkileşime de katkıda bulunuyor.