kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

20. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali Ekim’de

23 Ağustos 2017

İstanbul Karagöz Kukla Vakfı tarafından organize edilen 20. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, UNESCO kültür mirası taşıyıcısı uluslararası Karagöz sanatçısı Cengiz Özek sanat yönetmenliğinde 13 – 29 Ekim tarihleri arasında seyirciyle buluşacak.

Bu sene programda 3 yerli oyun, 15 ülkeden 18 yabancı topluluk yer alıyor. Yerli gruplar, Cengiz Özek, Tiyatro Gülgeç, Açıkgöz Kukla’dan oluşuyor. Yabancı sanatçı ve topluluklar ise; Avusturya’dan Thomas Eddl, Fransa’dan Ruşen Yıldız, İspanya’dan Toni Zafra, Ytuquepintas ve El Gecko con Botas, İtalya’dan Paolo Papparotti, Macaristan’dan Mikropodium, Çin’den Mao Mao, Tayvan’dan Kaohsiung Gölge Tiyatrosu, Kamboçya’dan Sovannaphum, Rusya’dan Meta Zero, Arjantin’den La Gorda Azul, Çek Cumhuriyeti’nden Karromato, İsrail’den Ornan Braier ve Hindistan’dan Krishnan Kutty Pulavar
Memorial Tholpavakoothu Puppet Centre.

Festivalde yer alan dünyaca ünlü gruplar; Akbank Sanat, Fransız Kültür Merkezi, Sahne Pulcherie, Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Kültür Merkezi, Terakki ve Işık Okulları salonları, Sarıyer Halk Eğitim Merkezi, Caddebostan Kültür Merkezi, Kozyatağı Kültür Merkezi, Yeldeğirmeni Kültür Merkezi, sahnelerinde seyirciyle buluşacak. Programda, geleneksel kukla örnekleri olan Kasperl ve Karagöz’ün yanı sıra, medya tiyatrosu, origami dans ve mask tiyatrosu örnekleri de yer alıyor.