kendi kendine bir sergi

Türkiye çağdaş sanat sahnesinin en üretken ve en “bireysel” sanatçılarından İnci Furni ve Leyla Gediz’in kişisel çalışmalarını kolektif bir yapıda ele alan yeni sergileri Kendi Kendine 19 Aralık’ta Elhamra Han’da açılıyor. Kendi Kendine kadın dostluğu, sanatsal üretim ve yaratıcılık, dayanışma üzerine kurulu bir sergi.

İnci Furni ve Leyla Gediz’in 2011’de Rampa‘da sergilenen “Self-Help” isimli video çalışması, sanatçıların yeni sergileri Kendi Kendine‘nin ilham kaynağı olmuş. Serginin gerçekleştirildiği Elhamra Han da videonun odak noktası olan Haydarpaşa Garı’na ve trenlere bir gönderme niteliğinde. Sergide “Self-Help” videosunun yanı sıra İnci Furni ve Leyla Gediz’in farklı dönemlerde gerçekleştirdikleri işleri de yer alıyor. İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer’in işbirliğiyle gerçekleştirilen sergi 16 Ocak’a kadar gezilebilir.

Kendi Kendine sergisi, üzerinde yaşadığımız coğrafyanın ahlaki, siyasi ve toplumsal düğümlerinin ağırlığına rağmen üretimlerini sürdürmeye gayret eden iki sanatçının kişisel çalışmalarını kolektif bir yapıda ele alıyor ve yine bir trenin kompartmanlarını andıran bir mekan içinde bir araya getiriyor.

Sergide “Self-Help” videosunun yanı sıra; İnci Furni, manzara resminin yeniden yorumlandığı ve manzaranın siyasal bir mücadele alanına dönüştüğü ‘Garip Bir Manzara’ isimli süregiden serisinden bir seçki ve ‘Çay Bardakları’ isimli desenini sunacak. Leyla Gediz, Türkiye’nin üzerine çöreklenen çatışmaların ve savaşların insanda sürekli bir çözümsüzlük hissi uyandıran ruh hali ve son dönem siyasi tarihimizin kırılma noktalarından birine gönderme yapan ‘Warfield’ (2001) ve ‘19 Ocak’ isimli çalışmalarının yanı sıra çok yakında kaybettiğimiz, Türkiye güncel sanatının değerli ustası Cengiz Çekil’e bir saygı duruşu niteliğinde gerçekleştirdiği ‘Bugün de Yaşıyorum’ adlı resmi sergileyecek.

Sergi, 19 Aralık 2015 – 16 Ocak 2016 tarihleri arasında, Salı-Cumartesi günleri arası 12.00 – 20.00 saatleri arasında Elhamra Han’da gezilebilir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.