Oyuncuların “işçi” olma mücadelesinde yeni adımlar

Oyuncular Sendikası‘nın bir süredir sektörün farklı alanlarından temsilciler, çeşitli paydaşlar ve hukukçular ile birlikte yürüttüğü hak mücadelesinde yeni kazanımlar çıkmak üzere.

Oyuncuların 5510 Sayılı Kanun’un 4. Maddesi’nin A bendi uyarınca sigortalı işçi mi, yoksa aynı yasanın 4/B maddesi gereği sigortalı serbest meslek erbabı mı sayılması gerektiği bu alanda uzun süredir tartışılan bir konuydu. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde düzenlenen konferansta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Baş Müfettişi Ali Karaca, Bakanlık olarak yaptıkları uzun araştırmalar sonunda oyuncuların “işçi” olarak nitelendirebileceklerine karar verdiklerini, bu nedenle 5510 Sayılı Kanun’un 4. Maddesi A bendi uyarınca sigortalanmaları gerektiğini açıkladı. Ancak bu konudaki nihai kararı yine yargı verecek.

Oyuncuların Türkiye’deki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı “işçi” olma durumu ile “Kültür ve Turizm Bakanlığı”na bağlı “telif hakları” gibi konulardaki hak mücadeleleri önümüzdeki günlerde konuşulmaya devam edecek gibi.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.