“Müzeler Konuşuyor” bu yıl Almanya’ya odaklanacak

İstanbul Modern‘in 2012 yılında başlattığı etkinlik dizisi “Müzeler Konuşuyor”, Amerika ve Birleşik Krallık’tan sonra bu yıl Goethe Institut işbirliği ile Almanya’yı merceğe alıyor. “Müzeler Konuşuyor” aracılığıyla uluslararası müze profesyonelleri, Türkiye’deki meslektaşları ve ziyaretçilerle buluşuyor.

Konuşmalar; müze ve ziyaretçileri, müze mimarisi ve genişleme projeleri, koleksiyon yapan ve yapmayan kurum modelleri, küratöryel pratikler ile programlama ve müze yönetiminde yeni yaklaşımlar gibi ana konulara odaklanacak.

İlk konuşma 25 Mart günü, Städel Müzesi, Liebieghaus Heykel Koleksiyonu ve Schirn Kunsthalle Frankfurt Direktörü ve aynı zamanda İstanbul Modern Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi Max Hollein ile gerçekleşecek.

Almanya’nın önde gelen sanat kurumlarının küratörlerinin ve müze direktörlerinin davetli olduğu “Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Almanya” kapsamında, Almanya’daki sanat ve kültür kurumu modelleri ele alınacak. Almanya’nın sanat kurum modelleri ve müzecilik anlayışına katkıları bu platform aracılığıyla aktarılacak. Almanya’da, kültürel alanda demokratik bir temsil imkanı sunan “Kunsthalle” ve “Kunstverein” kavramları da bu sektör profesyonelleri tarafından değerlendirilecek. “Kunsthalle” kelimesinin sözlük anlamı sanat galerisi; ancak bu terim sergilerin, söyleşilerin, eğitimlerin ve workshopların yapıldığı ortak alan anlamında kullanılıyor.

Etkinlik İstanbul Modern Müzesi giriş katında ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Etkinlik dili İngilizce’dir, simültane tercüme imkanı bulunmaktadır.

““Müzeler Konuşuyor” bu yıl Almanya’ya odaklanacak” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.