ICOM’a Türkiye’den 2 aday

Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) 2016 seçimleri için aday listeleri açıklandı. Müzecilik Meslek Kuruluş Derneği (MMKD) Kurucu Başkanı Suay Aksoy ICOM Başkanlığı’na ve MMKD Kurucu Üyesi Prof. Dr. Ayşen Savaş da ICOM Yönetim Kurulu Üyeliği’ne aday gösterildi.

Seçimler, 4-5 Temmuz’da Uluslararası Müzeler Konseyi’nin Milano’da yapılacak 24. Genel Toplantısı süresince gerçekleşecek. 2016-2019 yılları arasında görev yapacak Yönetim Kurulu için 15 kişi belirlenecek. Belirlenecek 15 kişilik kurul ise 1 başkan, 2 başkan yardımcısı, 1 sayman ve 11 üyeden oluşuyor.

CAMOC (Uluslararası Müze Koleksiyonları ve Aktiviteleri Komitesi) tarafından aday gösterilen Suay Aksoy, hâlen Mimar Sinan Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde görev alıyor. Bununla birlikte Aksoy, CAMOC Danışma Kurulu komitesindeki görevini de sürdürmektedir.

ICOM Türkiye tarafından aday gösterilen Prof. Dr. Ayşen Savaş ise hâlen Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Müzesi’nin kurucu üyesi olarak görev almaktadır.

1946 yılında kurulan ICOM‘un tüm dünyadaki müzeleri temsil eden 35.000’i aşkın üyesi bulunuyor. 136 ülkenin yer aldığı bir diplomatik forum olarak kurulan ICOM, kültür mirasının korunmasını hedefliyor.

“ICOM’a Türkiye’den 2 aday” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.