13. Manifesta Çağdaş Sanat Bienali’nin ev sahibi şehri belli oldu

11.’sinin bu yıl Zürih‘te, 12.sinin ise 2018’de Palermo‘da düzenleneceği Manifesta’nın 2020’deki ev sahibi kenti belirlendi.

Marsilya belediye meclisi, Marsilya kentinin gezici çağdaş sanat bienali olan Manifesta‘nın 2020’de düzenlenecek 13. edisyonuna ev sahipliği yapacağını açıkladı. Meclis, bu etkinliğin ev sahipliği hakkı için 627.000 Euro ödeyecek. Marsilya belediyesi, ilk kez bir Fransa şehrinde gerçekleşecek Manifesta etkinliği için toplam 2.4 milyon Euro’luk bir bütçe ayıracak.

Marsilya belediye meclis üyesi Marie-Hélène Féraud-Gregori, 2013’te gerçekleşen sanat etkinliği Marseille-Provence’den sonra, Manifesta’nın şehrin kültürel kalkınmasına katkı sağlayacağını belirtiyor. 2013 yılında Marsilya kenti, Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilmiş ve Fransa’nın Paris dışındaki ilk ulusal müzesinin lansmanı gerçekleşmişti.

1993 yılında Hollanda’da kurulan Manifesta Avrupa Çağdaş Sanat Bienali’ne, Rotterdam (1996), San Sebastian (2004), St. Petersburg (2014) gibi birçok şehir ev sahipliği yaptı. Manifesta’nın “What People Do for Money: Some Joint Ventures” (İnsan Para İçin Ne Yapar: Bazı Ortak Teşebbüsler) temalı sıradaki edisyonu ise 11 Haziran’da Zürih’te başlıyor.

Manifesta, kuruluşundan beri politik temaları ele almaya devam ediyor. 2018’de Palermo’da yapılacak Manifesta’nın kavramsal çerçevesini göç ve iklim değişiklikleri oluşturuyor. Marsilya edisyonunun temasının ise sonbaharda duyurulması bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.