SALT’ın 80’ler arşivi Van Abbemuseum’da

16 Nisan – 25 Eylül 2016 tarihleri arasında Hollanda’nın Eindhoven kentinde yer alan Van Abbemuseum’da “The 1980s. Today’s Beginnings?” (1980’ler, Bugünün Başlangıcı?) başlıklı bir sergi ve konferans dizisi gerçekleşecek. Etkinlikte bu yıl, Katalonya, Türkiye ve Madrid’in 80’ler dönemi ve günümüzdeki değişimleri ele alınacak. Sergi ve konferans dizisinin Türkiye bölümü, 2 Temmuz – 25 Eylül 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Serginin Türkiye ile ilgili bölümü, ilk olarak SALT Beyoğlu‘nda 3 Eylül – 29 Kasım 2015 tarihleri arasında düzenlenen “Nerden Geldik Buraya?” başlıklı sergide yer alan eserlerin, Van Abbemuseum için yeniden düzenlenmesi ile oluşturuldu. Merve Elveren küratörlüğündeki sergide Aslı Çavuşoğlu ve Barış Doğrusöz’un eserleri yer alıyor.

“1980’ler Türkiyesi, bugünlere nasıl geldik?” başlığı ile Türkiye’nin 80’lerdeki darbe döneminden günümüze geçirdiği süreçler incelenecek. İstanbul kent yaşamı ve 80’lerin sosyo-politik durumuna odaklanan sergide, dönemi temsil eden dergiler, fotoğraflar, filmler ve sanat eserleri yer alacak. Ayrıca popüler kültür ve sosyal dinamiklerin değişim süreci de sergi kapsamında ele alınacak.

Sergi için ayrıca Yücel Tunca, Aziz Nesin Archive, Füsun Ertuğ, Gençay Gürsoy, İbrahim Eren, Gülnur Savran, Murat Öneş, Nilgün Öneş, Tuğrul Eryılmaz, Murat Çelikkan ve Serdar Ateşer‘in arşivinden faydalanılıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.