“Kantarın Topuzu” sergisi Anadolu Arabaları Müzesi’nde

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları MüzesiEylül 2016 – Haziran 2017 tarihleri arasında “Kantarın Topuzu” başlığını taşıyan, Anadolu’da ticaretin tarihine ve kültürel hayata dair izler taşıyan farklı dönemlere ait terazi, ağırlık ve ölçü aletlerinden oluşan özel koleksiyon sergisine ev sahipliği yapıyor.

Eski Mısır’dan Roma İmparatorluğu ve Bizans’a; oradan da yakın tarihimize uzanan sergi, terazilerin toplum hayatına olduğu kadar insanların günlük yaşamına nasıl etki ettiğini de gözler önüne seriyor.

Tarihi milattan önce 5000 yılına kadar uzanan ölçü aletleri, sadece dünyayı değiştiren ve ekonomik hayatı şekillendiren bir gereç olarak değil; tarih boyunca ilişkilendiği denge, adalet ve hassasiyet gibi kavramlarla; felsefeye, bilime ve sanata ilham veren bir simge kabul ediliyor. Yüksek Mimar A. Naim Arnas’ın uzun yılara dayanan çalışmasıyla bir araya getirilen koleksiyonda, birbirinden farklı terazi, ağırlık ve ölçü aletlerinin, mutfaktan ticaret hayatına; ekonomiden bilime ve kültürel yaşama açılan bir yelpazede, hayatımızda bıraktığı izlere tanıklık etmek mümkün. Kantarın Topuzu Sergisi, ölçü aletlerinin toplumu ve ekonomik hayatı nasıl etkilediğini ziyaretçilere hissettirecek.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s