Türkiye’de Bireysel Bağışçılık ve Hayırseverlik Raporu yayımlandı

1993 yılında sivil toplumun yasal, mali ve işlevsel altyapısını geliştirmek amacıyla kurulan TÜSEV, Ali Çarkoğlu ve S. Erdem Aytaç tarafından hazırlanan Türkiye’de Bireysel Bağışçılık ve Hayırseverlik Raporu‘nu yayımladı.

Türkiye’de bireysel bağışçılık alanında en güncel verileri içeren bu rapor, aynı zamanda TÜSEV’in bağışçılık kültürünü teşvik etmek amacıyla yürüttüğü Değişim için Bağış Projesi’nin daha etkin şekilde uygulanmasına katkı sağlayan bir kaynak olmayı ve bu alandaki çalışmalara yön vermeyi hedefliyor.

Raporda kültür ve sanat alanı ile ilgili bağış ve destek ile ilgili güncel veriler de mevcut. Araştırmaya katılan bireylerin yalnızca %1‘i bir STK’ya bağış yapacak olsalar bunun kültür, sanat ve tarihi koruma alanında faaliyet gösteren bir STK olmasını tercih edeceklerini belirtmiş. Müze ve sergi gibi kültürel faaliyetleri desteklemeyi ‘hayırseverlik faaliyeti’ olarak değerlendirenlerin oranı ise %41.8’de kalmış. Müzik ve sinema gibi sanat kollarını ve festivalleri desteklemeyi hayırseverlik faaliyeti olarak görenlerin oranı ise %38.5. Türkiye’de hayırseverlik faaliyetlerinin yapılma sıklığına baktığımızda ise %23 ve %22.5 ile kültür-sanatı desteklemek son sıralarda yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.