Ömer Koç, ArtReview “Power 100” listesinde

Dünyanın önde gelen çağdaş sanat yayınlarından ArtReview 2002 yılından beri  her yıl yayınladığı “Power 100” listesi ile çağdaş sanat dünyasının en etkili ve ilham veren isimlerini bir araya getiriyor. Geçtiğimiz yıl listede 4. sırada yer alan, Serpentine Galleries’in Artistik Direktörü Hans Ulrich Obrist bu yıl 1. sıraya yükselirken, listenin 99. sırasında ise Türkiye’den listeye ilk defa giren Ömer Koç yer alıyor.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç’un koleksiyonerliği ile çağdaş sanatı kişisel olarak desteklemesinin yanında Koç Holding vasıtasıyla 20 yıl boyunca (2007 – 2026) İstanbul Bienali’ne sponsor olması, Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’nu desteklenmesi, Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması’na olan desteği ve ARTER’in kurulması gibi ibareler yer alıyor. Koç Holding’e bağlı Vehbi Koç Vakfı ise önümüzdeki yıl Dolapdere’de VKV Çağdaş Sanat Müzesi’ni açmaya hazırlanıyor.

ArtReview Power 100 listesine Türkiye’den giren ilk isim ise 2011 yılında Vasıf Kortun olmuştu. Kortun; 2011-2014 yılları arasında listede yer almıştı.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.