Bülent Ecevit’in 1950’den 1961’e tüm gazete yazıları erişime açılıyor

SALT, Rahşan Ecevit-Bülent Ecevit Bilim Kültür ve Sanat Vakfı’nın işbirliği ve sanat tarihçisi Sarah-Neel Smith’in araştırma direktörlüğünde, Bülent Ecevit’in 1950 ile 1961 yılları arasında başta Ulus olmak üzere çeşitli gazeteler için Türkçe ve İngilizce dillerinde kaleme aldığı yaklaşık 1500 yazıyı ecevityazilari.org adresinden ulaşılabilen bir veri tabanına dönüştürdü.

Dört yıl süren proje kapsamında, tüm gazete kupürleri ve ilgili sayfalar fotoğraflandı ve tarandı; SALT Araştırma’da sayısal ortama aktarılan yazılar, ayrıntılı kontrol süreçlerinden geçirildi ve aslına sadık kalınarak yayıma hazırlandı. Hazırlanan web sitesinde, yayım yılları ve konularına göre, gazete sayfalarının görselleri eşliğinde erişime açılan yazılardaki yazım ve dizgi hataları da mevcut şekilde korundu.

Ecevit’in 1950’lerdeki pratiği, 1961’de Çalışma Bakanlığı ile başlayan ve 2000’lerin başına kadar süren siyasal yaşamına kıyasla az bilinir. Oysa, söz konusu dönemde olağanüstü bir üretkenlikle kaleme aldığı kültür yazıları, sanat eleştirileri, siyasi analizleri ve gezi yorumları, sivil yaşam ve demokrasi üzerine korunması gereken bir literatür oluşturur. İlerleyen yıllarda geliştireceği fikirlerin ilk nüvelerini taşır ve yaşamında sanatın önemini irdeler.

Bu veri tabanı projesi, doktora araştırmaları döneminde SALT’ın konuk ettiği Sarah-Neel Smith’in, İkinci Dünya Savaşı sonrası sanat ve demokrasi konularında yürütülen uluslararası tartışmalara Ecevit’in katılımını irdeleyen çalışmalarıyla ivme kazandı. Proje süresince, Rahşan Ecevit-Bülent Ecevit Bilim Kültür ve Sanat Vakfı’nın kurucu üyesi Emrehan Halıcı ile Rahşan Ecevit ve kardeşi Asude Aral araştırma sürecini kolaylaştırıp eksik belgeleri tamamladı.

Koleksiyon görüntülemede kullanılan açık kaynak web yayın platformu Omeka’nın özelleştirilmesiyle oluşturulan ecevityazilari.org’un yazılım ve tasarımı iç kaynaklarla gerçekleştirildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.