Şanlıurfa’da 1800 yıllık mozaikler keşfedildi

Arkeologlar, Şanlıurfa kentinin güneydoğusunda yer alan Urfa Kalesi alanında eski bir toplu mezarlık (nekropol) keşfetti. Mezarlıkta iki adam ve iki kadının portreleri yer alıyor.

Türkiye’de gerçekleştirilen taş mezar kazıları sonucunda daha önce de ölüleri sembolize eden çeşitli mozaiklere rastlanmıştı. Urfa Kalesi civarında yapılan kazı sonucunda, Şanlıurfa Belediyesi’nin bildirisine göre 2. ya da 3. yüzyıla ait yeni mozaikler çıkarıldı.

Kazı ekibi yaklaşık 10 ay önce antik nekropolün keşfini gerçekleştirmişti; bu keşif sonrasında da 80 adet kaya mezar bulunmuştu. Son çıkarılan mozaik ise dört kareden oluşuyor; iki adam ve iki kadını resmeden bu mozikler tekrarlayan motfileri barındırıyor. Moziklerde Arami dilinde (süryani diyalektiği) açıklamalar yer alıyor.

Mozaiklerde yer alan figürlerin tarihte sembolize ettikleri kişiler hakkında henüz bir bilgiye ulaşılamadı. Mozaiklerin M.Ö. 132 ile M.S. 639 yılları arasındaki döneme ait olabileceği tahmin ediliyor; bu dönemde ise bölgede Şanlıurfa’nın antik yerleşimi olan Edessa kenti yer alıyordu. Süryani dialektiği ve edebiyatı ise Edessa kentinde ortaya çıkmıştı.

Arkeologlar bu mozaiğin site alanında kalmasına karar kıldı. Kazı çalışmaları tamamen sonra erdiğinde ise bu antik mezarlık turistlere açılacak.

*Bu yazı Hyperallergic‘ten çevrilmiştir.

 

Reklamlar

One thought on “Şanlıurfa’da 1800 yıllık mozaikler keşfedildi”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.