Elmgreen & Dragset küratörlüğündeki “The Others” açıldı

Berlin’de bulunan KÖNIG GALERIE15. İstanbul Bienali’nin küratörlüğünü üstlenen Elmgreen & Dragset sanatçı ikilisinin küratörlüğündeki  “The Others” isimli karma sergiye ev sahipliği yapıyor. 12 Kasım 2016 – 22 Ocak 2017 tarihleri arasında gerçekleşen sergi, eskiden bir Katolik kilisesi olan St. Agnes’dan ilham alıyor.

“The Others”, 12 sanatçının Hıristiyan ikonografisiyle sergilenen bedenleri sorgulayan 15 çalışmasını sunuyor. Hıristiyanlıktaki maddeselliğin anlamına ve çağdaş sanata odaklanan sergi, çeşitli simgesel tasvirleri bir araya getiriyor ve sanat yoluyla dinin ahlaki hükümlerinden kurtulmanın ihtimallerini arıyor. Bedensel direnişin formlarının yanı sıra inanç, cinsiyet, ırk, ahlak ve cinsellik gibi konular irdeleniyor.

“The Others”, çoğunluğu protestan veya katolik ülkelerden gelen sanatçıları “diğerleri” olarak konumluyor. Berlin gibi seküler bir şehirde Hıristiyanlık -diğer tüm dinler gibi- gündelik hayattan uzak görünebilir. Fakat İslam son birkaç yıldır medyayı domine ediyor; din temelli haberler ile karşı karşıya kalınıyor. Sergi, tüm insanların potansiyel bir “öteki” olduğu fikriyle şekilleniyor.

Sanat -tıpkı din gibi- ortak bir dil gerektiyor; bu dil yaygın olarak kabul edilen belirli maddesel formların tanımları ve ilişkilerini içeriyor. Sergideki çoğu sanatçı, Kilise tarafından yasaklanan kimlikler ve arzulardan bahsetmek için kahraman, kutsal ya da acı çeken beden tasvirlerini yeniden işliyor.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.