SALT’ta görev değişimi

SALT Araştırma ve Programlar Direktörü Vasıf Kortun, Mart 2017 sonunda görevinden ayrılıyor. Kortun’un görevini, SALT’ın kuruluşundan itibaren Araştırma ve Programlar Yöneticisi olarak çalışan Meriç Öner üstlenecek. Nisan 2017’de SALT’ın Yönetim Kurulu’na katılacak olan Kortun, çalışmalarına yazar, araştırmacı ve danışman olarak devam edecek.

SALT, Kortun’un görevde bulunduğu dönemde dünyanın en yenilikçi kültür kurumları arasında yerini aldı. Kurulduğu Nisan 2011’den bu yana, disiplinlerötesi yaklaşım ve içeriğiyle önde gelen uluslararası sanat yayınlarında sıklıkla anıldı; çok sayıda akademik tez ve makaleye konu oldu. Yapılarının yanı sıra çevrimiçi ortamda kurgulanan üretimiyle, araştırma ve kamusallığa verdiği değerle kullanıcıları nezdinde özel bir konuma yerleşti.

Nisan 2017’den itibaren SALT Araştırma ve Programlar Direktörü olarak görevini yürütecek olan Meriç Öner, İstanbul Teknik Üniversitesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde mimarlık eğitimi aldı. Kısa bir dönem, mimarlık alanında araştırma ve tasarım projelerinde çalıştı. Dünya Mimarlık Kongresi (İstanbul, 2005) için sergiler koordinatörlüğü yaparak kültür alanına yöneldi. 2007’de Garanti Galeri’de (GG) başlayan çalışmalarına SALT bünyesinde devam ediyor. Yaşadığımız coğrafyanın maddi kültürüne odaklanan, bu kültürün kapsayıcı ve yenilikçi biçimde ele alınmasına itina eden Öner, araştırmalarını basılı ve çevrimiçi yayınlar, sergi ve kamu programları aracılığıyla dolaşıma sokuyor.

Öner, GG’nin İstanbullaşmak sergisi (DAM, Frankfurt am Main, 2008) kapsamındaki veritabanının editörlüğünü yaptı. Serginin Türkiye’deki ilk gösterimini 2011’de SALT Beyoğlu’nda; İstanbul üzerine “90” konuşma, sunum, gösterim ve performans programıyla eş zamanlı gerçekleştirdi. Modern Denemeler 4: SALON (SALT Galata, 2012), YAZLIK: Şehirlinin Kolonisi (SALT Beyoğlu, 2014) ile Tek ve Çok (SALT Galata, 2016) araştırma sergilerini yürüttü. Modern Denemeler 5: Aşı (SALT Galata, 2012 ve SALT Ulus, 2013) ile Yerelde Modernler (SALT Galata, 2013) özelinde; yapılı çevre üzerine kritik araştırmaların sergi biçiminde tartışılmasını sağladı. Kurgu ve belgesel filmler aracılığıyla kentlerdeki değişimlerden güncel ve tarihî kesitler sunan Perşembe Sineması’nın programcısı olan Öner, hâlen çeşitli süreli yayınlar için sergi incelemeleri yazmaktadır. Ayrıca, 2009’da GG tarafından çıkarılan Tracing Istanbul (from the air) ve Mapping Istanbul yayınlarının editörlüğünü yapmıştır.

Fotoğraf: Mustafa Hazneci

One thought on “SALT’ta görev değişimi”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.