Guido Casaretto ve Gülin Hayat Topdemir, Krakow Çağdaş Sanat Müzesi’nin daimi Koleksiyonunda

Daha önce Zilberman Gallery‘de kişisel sergileri gerçekleşen Guido Casaretto’nun  “Michael-4/Roman Centurion texture David-3/Street Vendor2 texture ” adlı çalışması ile Gülin Hayat Topdemir’in “Gelin” adlı çalışması Polonya’da bulunan Krakow Çağdaş Sanat Müzesi (MOCAK)’nin daimi koleksiyonuna dahil edildi.

Sanatorium’un kurucularından olan, İstanbul’da yaşayan ve çalışmalarını burada sürdüren sanatçı Guido Casaretto, doğanın algılanma biçimlerini odağına alarak ve bunu dijital yöntemlerle yeniden üreterek duyumsama olgusuna yoğunlaşıyor. Sanatçı, çalışmalarında kullandığı beton, deri, toprak ve epoksi malzeme ile, fiziksel yakınlaşmanın başlattığı etkileşimi çok boyutlu duyumsallığın derinliklerine itiyor. Daha önceki çalışmalarında dijital ortamlarda gerçekleştirdiği doğa tezahürleri, bu çalışmalarında makine üretimine sanatçı müdahalesiyle tersine dönerek el yapımının biricikliğiyle onun fiziksel niteliğini tanımlıyor ve izleyicileri bu duyumsallığı deneyimlemeye çağırıyor.

Bilinçaltının derinliklerine inerek insan doğasının karanlık tarafını resmeden Gülin Hayat Topdemir, Chiaroscuro tekniğini kullanarak hikâyelerinin atmosferini ustaca yansıtıyor. Son dönem çalışmalarında kendini model olarak kullanan sanatçı, resimlerinde toplumsal rolleri ve benlik algısını tartışıyor.

2007 yılında Nuri İyem Resim Ödülü’ne layık görülen sanatçının eserleri, 21C Museum (Kentucky, ABD) ve Avrupa, Ortadoğu ve Türkiye’deki birçok özel koleksiyonda yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.