Barış Doğrusöz, Kadist’in yeni sergisinde

Paris’te bulunan, sanatın yenilikçi bir topluma önemli katkı sağladığına inanan kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olan Kadist, 24 Şubat – 16 Nisan 2017 tarihleri arasında “Conceal, cover with sand, replicate, translate, restore” adlı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergiye katılan sanatçılar arasında Pio Abad, Mariana Castillo Deball, Chrysanthi Koumianaki, Alexandra Pirici’nin yanında Türkiye’den Barış Doğrusöz de yer alıyor. Barış Doğrusöz’ün yeni eser üretimine SAHA Derneği destek verdi.

“Conceal, cover with sand, replicate, translate, restore” sergisi, çatışma halindeki nesneleri ele alan sanatsal projeleri ortaya koyarken, aynı zamanda bir araç veya tanık olarak rollerini de inceliyor. Eserlerin farklı evrelerdeki aşamaları, sanatçıların yöntemlerinin vurgulanması için gösterilirken, tarihsel referanslar, mevcut siyasi sorunlara bir cevap ile birlikte sunuluyor.

Barış Doğrusöz’ün videosu, kalenin gömülmesinin bir direniş stratejisi haline geldiği Suriye’deki Europos Dura arkeolojik alanının bir çalışmasını sunuyor. Çıkar çatışmalarını devam ettiren ve sanat ile iktidar arasındaki ilişkiyi vurgulayan uluslararası krizlerle karşı karşıya olduğumuz bu günlerde, yönetim, kültürel miras sorusu ile okunabilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.