Vahit Tuna’nın yeni sergisi aynı anda 4 mekânda

Vahit Tuna‘nın son dönem ürettiği yapıtlarının yer aldığı Pşisel Sergi adlı kişisel sergisi 7 Mart – 8 Nisan 2017 tarihleri arasında İstanbul’da bulunan dört ayrı sanat mekânında eş zamanlı olarak gösteriyor. Sergiye ev sahipliği yapan mekânlar; Alt Sanat Mekânı, Galerist, MARSistanbul ve REM Art Space. Birbirinden bağımsız dört mekâna yerleştirilmiş tek bir sergi olarak Pşisel Sergi, ‘Psişe (psyche)’ ve ‘kişisel’ kelimelerinden türetilmiş bir isim önerisi.

Tuna; bu sergisinde öznel zaman ile nesnel zaman arasındaki farklılıkları, bellek/kayıp ve bilinç arasındaki mesafeleri kolektif olan üzerinden yeniden okuyor. Serginin dört farklı mekâna yerleştirilmesi, izleyiciyi eşzamanlı olarak yapıt, zaman, mesafe, bellek gibi kavramları yeniden okumaya teşvik ederken, alışageldik sergi izleme biçimleri dışında yeni bir deneyim alanı da sunuyor. Pşisel Sergi nesnelerin sadece görsel taraflarına değil; ses, beden ve tin ilişkisine de dikkat çekiyor.

…Psişe kişiliğin tümünü tanımlar, bilinçli veya bilinçdışı, tüm duygu, düşünce ve davranışları içerir. Psişe birbirinden farklı çalışan ancak birbirleriyle etkileşimde bulunan sistemlerden oluşur. Kişiliğimizdeki en etkili güç tüm insanlık tarihinin deneyimlerini kapsayan kolektif bilinçaltımızdır. Kolektif bilinçaltımız tüm ortak deneyimlerimizi tanımlamada bizi yönlendirmektedir… C.G. Jung

…Belki de şu mermer parçası bir sonsuz canlı cisimler yığınıdır ya da balıklarla dolu bir göl gibidir… Leibniz

Sanatçı Hakkında:

Vahit Tuna 1971 yılında Edremit’te doğdu. MÜGSF Grafik Bölümünü bitirdi. 2002-2003 yılları arasında burslu olarak Almanya’nın Stuttgart kentinde bulunan Akademie Schloss Solitude’de bir yıl süresince çalıştı ve ilk kişisel sergisini açtı. Tuna, yurt içi ve yurt dışı bir çok grup sergisine katıldı. İstanbul’da 2008 yılında Hafriyat Karaköy, 2011 yılında ise Depo’da kişisel sergiler gerçekleştirdi. Hâlen İstanbul’da yaşamakta ve çalışmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.