Picasso Müzesi’nin ilham kaynağı Masumiyet Müzesi

5 yıllık genişletme ve yenileme çalışmalarının ardından 2014 yılında tekrar açılan, Pablo Picasso’nun 5000’i aşkın eserini barındıran, Paris’teki Picasso Müzesi‘nin sanat yönetmeni Laurent Le Bon, müzenin yeni düzenlenmesinde Orhan Pamuk’un 2012’de İstanbul’da açılan Masumiyet Müzesi’nden ilham aldıklarını açıkladı.

Daha önce Paris’teki Louvre ve Versailles gibi müzelerde kuratörlük ve Centre Pompidou Modern Sanatlar Müzesi’nde sanat yönetmenliği yapan Le Bon, geçtiğimiz günlerde Alain Elkann’a verdiği ve İtalyan La Stampa Gazetesi’nde de yayımlanan röportajında Masumiyet Müzesi’nden ilham alma nedenlerini şu sözlerle anlattı: “Picasso Müzesi’nin büyük bir sanatçıya adanmış küçük bir müze olmasının getirdiği bir avantajı var. Artık müze ziyaretçileri daha samimi ortamlardan hoşlanıyor. Aynen Türkiyeli yazar Orhan Pamuk’un İstanbul’daki Masumiyet Müzesi’ni kurarken yaptığı gibi… “.

Le Bon röportajını şu sözlerle tamamladı: “Pamuk, ziyaretçiler için Louvre, Centre Pompidou ya da MOMA gibi büyük müzelerden daha farklı bir deneyim sunuyor, bir hikâye anlatıyor. Biz de bunu örnek aldık.”

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.