“Are You Still Alive?” 25 Mart – 21 Nisan tarihlerinde Sterirische Kulturinitiative’de

Avusturya’nın Graz kentinde yer alan Steirische Kulturinitiative25 Mart – 21 Nisan 2017 tarihleri arasında, Berat Işık, Didem Erk ve Zeyno Püskünlü’nün çalışmasından oluşan, Işın Önol ve Michael Petrowitsch’in kuratörlüğünü üstlendiği Are You Still Alive? – Voices of Conscience at a Time of Silencing adlı sergiye ev sahipliği yapıyor. 

Sergi, kişisel sesleri ve sanatsal tepkileri, bir susturulma zamanında ifade edilemeyenin tanıklığını deneyimlemeye çağırıyor. Özellikle, şu an Türkiye’nin içinde bulunduğu politik durumla ilgili bireysel, politik ve sanatsal mücadeleleri yansıtıyor.

Görünürde basit bir soru olan “Türkiye’de neler oluyor?” sorusundan yola çıkan sergi, davetli katılımcıların kişisel tutumlarından örülen coğrafyaya özgü bir tepki olarak algılanabilir. Ülke karmaşık ve tarihsel olarak çetrefilli bir süreçten geçiyorken, toplumun bireysel ve kolektif hareketleri, bugün sadece mümkün geleceğe ve tarihi gerçekler hakkındaki neticelere katkıda bulunmak için mücadele edebilir.

Bu bağlamda bir araya getirilen ve sanat için alışılmadık ve tipik olmayan bir yer olan sosyal güvenlik ofisinde sergilenen Berat Işık, Didem Erk ve Zeyno Püskünlü’nün çalışması; makul söylemlerle değiştirilmiş sistematik vahşetin karşısında umut, sempati ve nezaket uyandıran bireysel tutumları yan yana getiriyor. Are You Still Alive başlığı Diyarbakırlı sanatçı Berat Işık’ın, bu serginin de temel çerçevesini oluşturan, yakın zamanda gerçekleştirilen aynı adlı sergisinden alındı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.