Emre Hüner’in “Neochronophobiq” Adlı İşi, Protocinema’da

Protocinema, Emre Hüner’in “Neochronophobiq” (2015) adlı işine ev sahipliği yapıyor. 29 Mart – 30 Nisan 2017 tarihleri arasında sergilenecek olan bu üç kanallı video, zaman algısı fikrini kurgusal, yapay buluntular ve mimari varlıklar üzerinden inceliyor.

Neochronophobiq,  Anadolu’dan Neolitik kalıntı manzaraları, Göbeklitepe gibi ören yerleri, volkanik yeryüzü oluşumları ve taş ocakları gibi doğal alanlar ve yalıtım odası deneylerini anımsatan insan yapımı iç mekanların da dahil olduğu farklı ortamlarda bulunan çeşitli heykel unsurları üzerine odaklanıyor. Bu nesneleri taşıyan, biriktiren, gözlemleyen karakteri, aktör Tómas Lemarquis canlandırıyor. Bu işteki mekanlar, coğrafi-jeolojik zamanla kurulabilen ilişkileri, mimari kalıntılar, tanımlanamayan topografyalar ve maddesellik ile harekete geçiriyor. İzleyicileri, zaman-dışına ve akıl, dil ve kavranabilirliğin ötesine geçebilen bir dünya fikrine götürüyor.

İşe adını veren kelime de – Neochronophobiq, işin kendisi gibi kurgulanarak üretilmiş: hem yeni hem de neolitik olanı birleştiriyor. Chronophobia, zamanın hızlı akışından duyulan korkuyu, Ubiquity ise her yerde aynı anda bulunabilmek arzusuna işaret ediyor.

1977, İstanbul doğumlu Emre Hüner, eğitimini Milano’daki Brera Güzel Sanatlar Akademisi’nde tamamladı. Solo sergileri arasında; Floating Cabin Rider Capsule Reactor Cycle (2015), Mam Project 019: Emre Hüner (2013), Adverse Stability (2010),  Rodeo (2009), Bent 003 (2007) bulunuyor. Katıldığı karma sergiler arasında ise; 14. İstanbul Bienali (2015) ve 9. Manifesta (2011) bulunuyor.  

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.