“İllüzyonoskop” sergisi Nisan’da Gaia Gallery’de

Gaia Gallery6 – 23 Nisan 2017 tarihleri arasında Deniz Derbent, Ufuk Barış Mutlu ve Doruk Kumkumoğlu’nun yer aldığı “İllüzyonoskop” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Serginin küratörlüğünü ise Doç. Dr. Ebru Yetişkin üstleniyor.

Sergi, günümüzde illüzyonun, yanılsamanın ve aldanmanın nasıl oluşturulduğunu inceliyor; görsel algı ve manipülasyonu tasarımına odaklanıyor. Sergide Derbent ve Mutlu’nun erken dönem sinema tekniklerine dayanan ve güncel bir içeriğe sahip medya oynatıcıları ile bu makinelerin farklı konulara değinen animasyonları bulunuyor. Kumkumoğlu ise konvansiyonel olmayan fiziksel medyalar, objeler ve buluntu fotoğraflar ile geleneksel fotoğraf deneyiminin alternatif sınırlarını araştırıyor. Sanatçılar “kendin yap” ve “maker” kültürüyle kesişen spekülatif bir tasarım anlayışını benimsiyor.

Sergi kapsamında ayrıca üç ayrı etkinlik düzenlenecek. 6 Nisan Perşembe günü 19.00 – 19.30 saatleri arasında Can Kuman ve Özgür Yılmaz tarafından ses performansı ve etkileşim illüzyonu gerçekleştirilirken, 8 Nisan Cumartesi günü ise 15.00 – 16.00 saatleri arasında Ebru Yetişkin ve Eda Sancakdar’ın “İllüzyonoskop: Bir Medya Arkeolojisi” başlıklı bir semineri olacak. Aynı gün 16.00 – 18.30 saatleri arasında ise Ebru Yetişkin, Deniz Derbent ve Ufuk Barış Mutlu’nun katılımıyla “Bir İllüzyonoskop Tasarla” başlıklı bir atölye çalışması gerçekleştirilecek.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.