En Masse: Books Orchestrated, The Center for Book Arts’da

New York’ta bulunan The Center for Book Arts, 21 Nisan – 1 Temmuz tarihleri arasında, küratör Osman Can Yerebakan tarafından düzenlenen En Masse: Books Orchestrated adlı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergi; materyalleri, biçim ve içeriklerinin ötesinde analiz etmede ve yorumlamada alternatif bir perspektif önerirken, kitap düzenlemeyi kendi pratiklerinde değerlendiren birçok sanatçıyı bir araya getirerek, entelektüel düşünme ve kolektif kültür üzerine kafa yoruyor.

Sergide yer alan sanatçılar ise; Louis Zoellar Bickett, Jordan Buschur, Emilio Chapela, Özgür Demirci, Donald Daedalus, Leor Grady, Katarina Jerinic, Nina Katchadourian, j.c. lenochan, Liz Linden, Michael Mandiberg, Phil Shaw, Ward Shelley & Douglas Paulson, Yinka Shonibare MBE ve Julia Weist.

Entelektüel ve görsel uyarıcıların en önde gelen araçları kitaplar, geometrik biçimlerinden ve gizemli potansiyellerinden kaynaklanan psişik hassasiyetlerinden ötürü tutku objesi ve estetik formu kılığına giriyor. Kavramsal veya estetik bir bakışla düzenlendiğinde, kitaplar, yapılarına uzak fakat entelektüel içerikte orijinal olan ileri anlatıları benimsiyor. Asıl biçimlerinde karmaşık ve derin olan kitaplar, hem öznel tanımlamanın hem de bireysel ifadenin araçları olarak var oluyor. Belirli çağrışımlarla bütünleşmiş her kitap, dış çerçevesi aracılığıyla bir atmosferi aktarır. Yazarlar, başlıklar ve katmanlarını örten sanat çalışmaları, ana fikrin varsayımlarını dikte ederken, bir kitabın içeriğini ulaştırıyor. Sergi; kitaplardaki kültürel, tarihsel ve duygusal özellikleri olaylar olarak inceliyor ve her bireysel yayındaki diyaloğu birbirleriyle ve izleyiciyle inceliyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.