!f Senaryo Lab 2017’ye seçilen projeler belli oldu

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin genç yeteneklerin projelerine senaryo danışmanlığı fırsatı sunmak için, dünyanın önde gelen bağımsız sinema kurumu Sundance Enstitüsü ile ortaklaşa yürüttüğü ve Açık Toplum Vakfı tarafından desteklenen !f Senaryo Lab’e katılacak projeler belli oldu. Bu yıl 12 – 16 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek atölyeye, Türkiye’den Melisa Üneri, Pınar Yorgancıoğlu, Emre Kayiş’in, Ortadoğu’dan ise Hadas Ben Aroya, Omar Al Zohairy ve Ihab Jadallah’ın projeleri seçildi.

!f Senaryo Lab’in bu yılki danışmanları ise Yeşim Ustaoğlu, Emin Alper, Rose Troche ve Dante Harper.

Genç sinemacıların ilk ya da ikinci film senaryolarının geliştirilmesine imkân sağlayan !f Senaryo Lab’e Türkiye’den 40’ı aşkın başvuru oldu. Başvuru yapan senaryolar arasından seçilen 3 proje 12 – 16 Mayıs tarihleri arasında Büyükada’da yapılacak çalışmaya katılmaya hak kazandı.

İlk filmi “Babasının Kızı” geçen yıl !f İstanbul’da gösterilen, bu yıl da “Patates Olmasın” adlı kısasıyla !f’e konuk olan Melisa Üneri “Yırtık” adlı ilk uzun metraj projesiyle Lab’e katılırken; !f’in Türkiye’den Kısalar Seyirci Ödülü’nün bu yılki birincisi, 36. İstanbul Film Festivali’nden de Mansiyon kazanan “Nebile Hanım’ın Solucandeliği”nin yönetmeni Pınar Yorgancıoğlu’nun “Baharın Gölgeleri”, “Çevirmen”, “Kayış” gibi ödüllü kısalarıyla tanıdığımız Emre Kayiş’in de “Anadolu Leoparı” senaryoları Türkiye’den seçilen projeler oldu.

Ortadoğu’dan yeni ve sıra dışı seslere yer vermek ve bölgeden yönetmenler arasında destek ağı oluşturmak isteyen !f İstanbul, ilk kez Ortadoğu’dan üç projeyi ağırlıyor. Bu yıl !f Keş!f Yarışması’na katılan ilk filmi “People That are Not Me/Kimse Benzemez Bana” ile seyirciden büyük ilgi gören İsrailli yönetmen Hadas Ben Aroya’nın ikinci uzun metrajı “Nymphie”, Mısır’dan Omar Al Zohairy’nin

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.