Galata Rum Okulu’nda “Ütopya”

Galata Rum Okulu,  26 Mayıs – 24 Haziran 2017 tarihleri arasında Kirkor Sahakoğlu’nun “UTOPIA” projesine ev sahipliği yapıyor.

Sahakoğlu uzun yıllardır hazırlandığı bu sergide Adorno’nun  “Hakikatin yalan, yalanın da hakikat gibi göründüğü bir dönemeçteyiz şimdi.” özdeyişinden yola çıkıyor. Sanatçı, özellikle son elli yılda, sahicilikten uzak yaşamlarımızın bizleri adeta bir illüzyon sahnesine hapsettiğini, bu tutulmadan uyandıktan sonra ise bir daha asla eskiye geri dönemeyecek oluşumuzu anlatıyor.

Kendisi bu distopyadan kaçıp, karşı kıyılarda bir ütopya arayışına girerek çözüme ulaşmaya çalışıyor. Bütün bunları yaparken öz yaşamından kesitlere gidiyor. Gerçek bir mekanın içerisinde bulunan birden fazla zaman ve uzamı vurgulayan Foucault’un “Heterotopya”sının bir ucu yaşamını şekillendiren buradaki sokaklara, diğer ucu ise karşı kıyılara uzanıyor. Yarattığı bu ütopyada başka bireyleri beslemeye, insanlarla paylaşmaya, denize, Zorba’ya, nedensiz güvenmeye, toleransla pişmanlık duymamaya, sevgiye, Yannis Ritsos’a, Azra Erhat’a, Heredot’a sıkça rastlıyor.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.