British Council’den Kültür ve Sanat Yazarlığı Atölyesi

British Council, görsel sanatlara odaklanan sanat yazarları için Kültür ve Sanat Yazarlığı Atölyesi düzenliyor. Çok çeşitli sanat dallarını kapsayan önemli etkinliklerle paralel olarak yürütülecek bu atölye, British Council tarafından düzenlenecek kültür sanat yazarlığı atölyeleri serisinin ilki olma niteliği taşıyor.

Serinin Mixer’in katkılarıyla hazırlanan bu ilk atölyesi; Türkiye’deki sanat yazarlarına, mesleki becerilerini geliştirmelerinde ve görsel sanatlarla ilgili çalışmalarını daha çok sayıda yerel ve uluslararası izleyiciye ulaştırmaları konusunda yardımcı olmayı amaçlıyor. Başvurmak isteyen adayların 10 Ağustos 2017 tarihine kadar online formu doldurmaları gerekmektedir.

Çağdaş sanat hakkında nasıl yazı yazılır?

Performanstan dansa, danstan deneysel müziğe kadar her alanı kapsayan görsel sanatlar üzerine eleştiri yazılarının hem uzman seviyesinde hem de okunabilir olması nasıl sağlanabilir?

Bu uygulamaya dayalı yoğun program, günümüz sanatı hakkında yazmak için gerekli becerileri geliştirmeye odaklanıyor. Kurs; dersler, atölyeler, yazma egzersizleri ve grup tartışmaları gibi farklı seanslardan oluşacak. Kurs liderinin de katılacağı gezilerde katılımcılar, İstanbul Bienali de dahil olmak üzere çeşitli sergileri ziyaret edecek, inceleme yazıları yazacak, odaklı atölye çalışmasında sonuçları tartışacak ve yazma, eleştirme ve metin düzenleme becerilerini geliştirmek için gerekli araçları öğrenecekler. Yer almak istedikleri yayın organı ve ulaşmak istedikleri okuyucu kitlesi göz önünde bulundurularak katılımcılara farklı eleştirel yazım türleri de tanıtılacak.

Kurs; The White Review, art-agenda ve documenta 14‘ün editörü, Londralı sanat eleştirmeni Ben Eastham‘ın liderliğinde gerçekleşecek. Her bir katılımcıyla bireysel olarak ilgilenerek rehberlik edecek olan Eastham, katılımcıların yazdıkları yazıların düzenlemesini yapacak ve katılımcılara geri bildirimde bulunacak.

Atölye çalışmasının sonunda, yayına hazır durumdaki yazılardan oluşan bir seçki de Mixer tarafından yayınlanacak.

Ben Eastham:

Ben Eastham, Londra’da yaşayan bir yazardır. Kurucuları arasında yer aldığı The White Reviewdergisinde yayın yönetmenliği görevini yürütmekte olan Eastham; ayrıca, art-agenda‘nın yardımcı editörü, ve the documenta 14 platformunun dergisi South as a State of Mind‘a katkıda bulunan editörleri arasındadır. frieze, the London Review of Books, the New York Times, ArtReview, art-agenda da dahil olmak üzere birçok mecrada yazıları yayınlanmıştır. Geçtiğimiz yıl Ed Ruscha (Gagosian), Camille Henrot (Fondazione Memmo) ve Oliver Beer (Galerie Thaddaeus Ropac) gibi sanatçılara katalog yazıları yazmıştır. Eastham, Witte de With Review‘un Londra muhabiridir. Ayrıca, Katya Tylevich ile birlikte yazdığı ve Laurence King Publishing tarafından 2016 yılında yayınlanan My Life as a Work of Art isminde bir kitabı vardır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.