ALİ MİHARBİ’NİN YENİ ESERİ, HORNIMAN MUSEUM&GARDENS’TA

Pilot Galeri sanatçılarından Ali Miharbi’nin, Delfina Foundation’da geçirdiği süre içinde ziyaret ettiği Londra’daki Horniman Museum’un enstrüman koleksiyonundan ilham alarak Delfina Foundation ve Horniman Museum daveti üzerine SAHA Derneği’nin katkısıyla ürettiği yeni eseri Horniman Museum and Gardens’ta yerini aldı.

Sanatçının bir süredir ses ve hava, nefes ile ilişkili olarak ürettiği eserlerinin bir devamı niteliğindeki çalışma, doğa ile insan sesini bir araya getiriyor. Sanatçının tasarladığı ve her biri birbirinden farklı, beş adet üçer metrelik metal boru parçalarından oluşan enstalasyon, müzenin bahçesinin yüksek bir bölümüne yerleştirildi. Rüzgarı farklı açılarla alan bu flüt benzeri yapılar, nefes yerine rüzgarla harekete geçiyor. Her biri değişik akustik özelliklere sahip olan parçalar, insanın ses yolunun a, e, i, u, o harflerini telaffuz ederken aldığı şekillerden yola çıkılarak tasarlandı.

Eser, müzenin müzik enstrümanları galerisinde bir ekranda belgelenmek suretiyle müzenin koleksiyonuna da geçici bir süreliğine dahil edilmiş oluyor. Horniman Museum’un 800’den fazla ses üreten obje, enstrüman ve koleksiyoner arşivinden müteşekkil koleksiyon, İngiltere’deki en geniş kapsamlı koleksiyon olma özelliğine sahip.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.