Evren Sungur’un kişisel sergisi “Personator” Art On İstanbul’da

Evren Sungur’un kişisel sergisi “Personator”, 21 Ekim – 28 Kasım 2017 tarihleri arasında, Art On İstanbul‘da yer alacak.

Thames and Hudson’ın 100 Painters of Tomorrow kitabında yer alan tek Türk sanatçı Evren Sungur, “Personator” isimli kişisel sergisinde, prizmalara yerleştirdiği fragmental imgelerin yer aldığı yeni bir resim serisi üzerine yoğunlaşıyor. Sergide yer alan büyük boyutlu tuvallerde, sanatçıya özgü kalın yağlı boya katmanları, sert ve keskin renkler, grafik elementler ve kalabalık kompozisyonlar, resmin yüzeyinde beyaz çizgilerle sınırları belirlenen bir prizmaya hapsediliyor.

Sanatçı, yeni serisine ve sergiye ismini veren “personator” sözcüğünü, “bir makine gibi kimlik yapıcı, persona yaratıcı” anlamında kullanıyor. Kendine yeni bir kimlik arayan insanı konu edinen Sungur, kompozisyonlarında seçtiği imgeleri bu yeni personanın yapı taşları gibi kullanıyor. Resimleri oluşturan birbirinden bağımsız imgeler, sanatçının olduğu kadar her insanın da anılarından, hayâllerinden, travmalarından, umutlarından, tecrübe ve bilgilerinden belleğinde kalan, bir olaya ve duruma dair en kuvvetli ve en kırılgan sahneyi gün yüzüne çıkarıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.