Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası yeniden Avrupa turnesinde

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), 20 – 25 Ekim 2017 tarihleri arasında yeniden Avrupa turnesine çıkıyor. 2016 Şubat’ında Avrupa turnesine çıkan ve dinleyicilerinin beğenisini kazanan topluluk, bu kez Essen, Ljubljana, Viyana ve Zürih’i kapsayan turne süresince Avrupalı müzikseverlerle buluşuyor. Turne kapsamındaki ilk konser, 20 Ekim’de Almanya’nın Essen kentindeki Philharmonie Essen’de gerçekleşti.

Borusan Holding’in girişimiyle 18 yıl önce kurulan ve hızla Türkiye’nin en önemli orkestralarından biri olan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), Avrupa’nın da en iyi senfonik topluluklarından biri olma yolundaki hedefine emin adımlarla ilerliyor. 19 Ekim 2017 Perşembe akşamı Zorlu PSM Ana Tiyatro’da, dünyaca ünlü iki keman virtüözü Vadim Repin ve Daniel Hope’a eşlik ettiği yeni sezonun açılış konserinde İstanbullu müzikseverlerle buluşan BİFO, bu konserde Turnage’ın “Shadow Walker” başlıklı yapıtının dünya prömiyerine imza attı ve hemen ardından Avrupa turnesine çıktı.

Avrupa’nın en iyi senfonik topluluklarından biri olma hedefiyle ilerlediği yolda ilk büyük adımını 2010 yılında uluslararası “klasik müzik dünyasının zirvesi” olarak kabul edilen Salzburg Festivali’nde verdiği konserle atan BİFO, 2014 yılında BBC Proms’a Türkiye’den davet edilen ilk topluluk olma başarısını kazandı. Bu kapsamda Londra’daki Royal Albert Hall’da verdiği konserle adını dünyanın en büyük senfoni orkestralarıyla aynı sıraya yazdırarak, ülkemize büyük bir gurur yaşatan BİFO, geçtiğimiz Şubat ayında Hong Kong Sanat Festivali’nde verdiği iki konserle eleştirmenlerden övgüler almıştı. Topluluk, Viyana’daki son konserini 2016’nın Şubat ayında Sascha Goetzel yönetiminde gerçekleştirilen Avrupa turnesinde vermiş, bu performansıyla gerek eleştirmenlerin gerekse müzikseverlerin beğenisini kazanmıştı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.