Sefer Memişoğlu’nun kişisel sergisi SAHA desteğiyle Bradwolff Projects’te

Bradwolff Projects, 19 Kasım – 17 Aralık 2017 tarihleri arasında Sefer Memişoğlu’nun kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının yeni eserinin üretimine SAHA Derneği destek verdi.

Sefer Memişoğlu’nun, Amsterdam’da bulunan Bradwolff Projects’deki kişisel sergisinde, her yerde var olan bir fenomene şiirsel ve felsefi bir yaklaşım getiriliyor. Serginin adı, Italo Calvino’nun aynı isimli makalesinden yola çıkıyor. İtalyan yazar ve gazeteci, The Eye’s Ray’de, ‘göz’ü insan beyninin ve dolayısıyla insan düşüncesinin ve hareketinin temeli olarak açıklıyor. Calvino, metninde dikkat çekici derecede özgün olan göz hakkındaki bilimsel düşüncenin kaynağına geri döner. İlk bilim insanları, görme eyleminin beyinden gelen ışıklı oklarla yapıldığını iddia ettiler; ışığı dış dünyayı aktif biçimde aydınlatan bir manevi güç olarak tanımladılar.


Bu ve diğer muhtemel yorumları bir başlangıç noktası olarak kullanan Memişoğlu, çalışmalarının genel bir bakışını sunar. “The Eye’s Ray”deki eserler bu büyük hikâyelerden söz ederken, aynı zamanda yeni bir görsel dil de yaratıyorlar. Işık, video, çizim ve heykel gibi farklı disiplinlerde önde gelen bir tema olarak geri dönüyor. Nesneler, bilinmeyen bir hikâyeden gelen dışavurumcu ve gizemli parçalar olarak görünüyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.