Art On İstanbul’da Onur Mansız sergisi

Onur Mansız’ın Art On İstanbuldaki ikinci kişisel sergisi “Atalet”, 2 Aralık 2017 – 6 Ocak 2018 tarihleri arasında, galerinin Tepebaşı’ndaki mekanında görülebilir.

Atalet, sözlük anlamı ile “hareketsizliği koruma ve sürdürme hali” anlamına gelir ve tembellik değil ama daha çok seçilen, tercih edilen bir hareketsizlik halini imler. İzleyici, sergiye ismini veren bu ifadeyi, resimlerdeki siyah arka plan üzerinde fotogerçekçi biçimde resmedilmiş bedenlerin bırakılmışlığında sezinleyebilir.

Atalet serisi, bedenin devinimsizliğini odak noktasına alır. Karanlık bir arka fonun merkezinde yer alan bedenler, daima çıplaktır fakat çıplaklığı erotik ya da pornografik olarak belirmez. Yine figürlerin üzerine bir takım imajlar yansıtılmıştır ve bu leke grupları çıplaklığı neredeyse örtmektedir. Figürler birer kimlik sahibi olmaktan ziyade, bedenleri ile ortaya konan birer mekan işlevi yüklenirler.

Küratörlüğünü İspanyol kuramcı ve sanatçı Juan Luis Moraza’nın yaptığı sergi, atalet ile sanat üretimi arasındaki ilişkiye de eğilir ve sanatçının atalet haliyle sergilediği direncin sonucunda ortaya çıkan üretime dikkati çeker.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.