Alpin Arda Bağcık’ın 2 eseri MOCAK daimi koleksiyonunda

Alpin Arda Bağcık’ın “Droperidol & Benperidol” (2016) ve Rexapin (2014) isimli çalışmaları Krakow Çağdaş Sanat Müzesi (MOCAK) daimi koleksiyonuna dahil edildi.

Alpin Arda Bağcık’ın çalışmalarında izleyiciler çoğunlukla iktidar yapılarının toplumdaki etkisiyle karşı karşıya kalırlar. Sanatçının “Droperidol & Benperidol” isimli çalışmasındaki iki simetrik tablo seyircileri bu politik anların hesap verebilirliğini sorgulamaya davet ediyor. Bu tabloların simetrik durumu izleyiciye, bu düzenin değişmeyen bir bütün olduğunu ve bir anlamda güç algısının bir kopyası olduğunu ifade ediyor. Çalışmadaki politikacılar Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının ölüm cezası hakkında karar aldılar. Toplum ise kendisini temsil etmek üzere seçtiği bireylerin “vatanseverlik” adı altında başkalarının ölümüne karar verişine ve bu durumdan aldıkları sorunlu zevke seyirci kaldı.

Catherine Henriette’in 20 Mayıs 1989’da çektiği bir fotoğraftan esinlenen Bağcık, “Rexapin” eseri ile 1989 yılında Pekin’de gerçekleşen Tiananmen Meydanı protestolarına yönelik askeri müdahale anını tasvir ediyor. Liderler bu protestoları ülkenin başkentinde ordunun sıkıyönetim uygulamasını emrederek zorla bastırmıştı. Hükümet tarafından belirtilen resmi rakamlar çok daha az olsa da binlerce sivil ölüm cezasına çarptırılmıştı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.