kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

2017’de hayatımıza girecek yeni müzeler

14 Ocak 2017

2017 tüm dünyada siyasal ve ekomomik krizler, çalkantılar, ülkeler arası diplomatik sorunlara gebe olsa da, kültür-sanat alanındaki hareketlilik bu durumdan pek etkilenmiyor gibi gözükebilir. The Art Newspaper‘ın derlediği, 2017 yılı içerisinde açılması plânlanan büyük müzeler önümüzdeki aylarda kültür-sanat gündeminde neler olacağı ile ilgili bir önizleme sunuyor.

  • Museum Macan, Jakarta

Başkent Jakarta’da kurulan Museum Macan, Endonezya’nın ilk çağdaş ve modern sanat müzesi olma özelliğini taşıyor. Müzenin mimarisi Londra temelli Met Studio Design’a ait. Müze, yaklaşık 4 bin m2 ‘lik bir alanı kapsıyor. Kasım ayında açılacak müzenin kurucusu ve fon sağlayıcısı iş adamı Haryanto Adikoesoemo. Museum Macan, Endonezya ve dünyadan gelişen çağdaş ve modern sanat koleksiyonunun halka erişmesini sağlıyor. Adikoesoemo’nun koleksiyonu, Gerhard Richter ve Andy Warhol gibi ünlü isimlerin yanı sıra; Henri Dono ve Agus Suwage gibi Endonezya’nın bilinen sanatçılarının eserlerini içeriyor. Müzenin açılış töreni, 19. yüzyıldan günümüze kadar “altüst olmuş kronoloji”yi sunan koleksiyona odaklanıyor.

  • Tate St Ives, Cornwall

Tate St Ives, 18 aylık bir aranın ardından, geniş çaplı yenilikleriyle tekrar açılıyor. Jamie Fobert Architects’in tasarladığı galeri; The Heritage Lottery Fund, Arts Council England, Coastal Communities Fund, Cornwall Council ve The Headley Trust gibi birçok kuruluşun desteğiyle 19.9 milyon Sterlin’e  finanse ediliyor. Galeri, bahar aylarında The Studio ve The Sea adlı iki sergi ile kısmen açılmış olacak. Kapılarını ilk kez 1993 yılında açan Tate St Ives’ın orijinal binası, her yıl 70.000 ziyaretçiye ev sahipliği yapmak için tasarlandı. Galeri, yaz aylarında günde 2.000 olmak üzere her yıl 240.000 kişiyi ağırlıyor.

  • Louvre Abu Dhabi, Abu Dhabi

Uzun süredir bekletilen, büyük ansiklopedik müze Louvre Abu Dhabi, Abu Dhabi Turizm ve Kültür Kuruluşu tarafından geliştirilen Saadiyat Adası’nda açılıyor. Mimarisi ise Jean Nouvel’e ait. Yaklaşık 855 m2 ‘lik alan daimi, 186 m2 ‘lik alan ise geçici sergiler için kullanılacak. 2007 yılında Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri, Louvre Abu Dhabi’yi yaratmak için emsalsiz bir anlaşma imzaladı. Proje, BAE hükümeti tarafından 1 milyar dolara finanse edildi. Henüz müzenin resmi bir açılış günü duyurulmadı fakat bahar aylarında tamamlanması bekleniyor. Louvre Abu Dhabi; keşif, değişim ve eğitim alanı olma maksadıyla kuruluyor. Ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri’nde önemli bir toplumsal role sahip olacak. Bu açıdan, Avrupa’daki 18. yüzyıl Aydınlanma Çağı gibi görülüyor. Centre Pompidou’nun da içinde bulunduğu diğer 12 Fransız kuruluşu, 15 yıla yayılan 265 milyon Euro’luk bir ücret karşılığında kredi vermeyi kabul etti. 2008 yılında, Louvre’un eski yöneticisi Henri Loyrette, anlaşmanın Fransız müzeleri için devrim niteliğinde olduğunu, çünkü bunun Birleşik Devletler’den ve Birleşik Krallık’tan alışık oldukları ‘bağış fonu’nu sağladığını belirtti.

  • Victoria and Albert Museum, Londra

Victoria and Albert Museum’daki (V&A) The Exhibition Road Building Project, geçici sergiler için yeni bir giriş, avlu ve yeraltı galerisini içeriyor. Amanda Levete Architects’in tasarladığı müze, 590 m2 ‘lik bir alana sahip ve değeri 49.5 milyon Sterlin. The Monument Trust, The Dr Mortimer and Theresa Sackler Foundation, The Blavatnik Family Foundation, The Heritage Lottery Fund, The Headley Trust ve The Garfield Weston Foundation gibi kuruluşlar müzenin fon sağlayıcıları. Müze, Temmuz ayında kapılarını aralayacak. Bu tasarı, eskiden ulaşılamayan hizmet harici bölümleri enstalasyonlar, etkinlik ve kafe alanına dönüştürecek. Geçici sergiler için Sainsbury Gallery ve milyonlarca Pound bağışlayan Leonard Blavatnik’in adını alan Blavatnik Hall da bu yeni oluşumun içinde yer alıyor.

  • Zeitz Museum of Contemporary Art Africa, Cape Town

Zeitz Museum of Contemporary Art Africa (Zeitz MOCAA), Cape Town’da 1921’de inşa edilen su kenarı tahıl ambarı kompleksinde bulunuyor. Mimarisi, Londra’daki Heatherwick Studio’ya ait. 9476 m2 ‘lik bir alana kurulan müzenin değeri 36.4 milyon dolar. Aynı zamanda müze binasının sahibi olan V&A Waterfront, müzenin fon destekçisi. Müze, Eylül ayında açılıyor. Alman girişimci Jochen Zeitz’ın koleksiyonu, müzenin kurucu koleksiyonu ve uzun süreli olarak bağışlanıyor. Koleksiyondan bazı parçalar, kalıcı koleksiyon olarak sergilenecek. Bu ölçüde bir müzenin en son 1982’de Kahire’de yapılan Egyptian Museum olduğunu belirten Zeitz, müzenin cari masraflarının küçük bir kısmını finanse edeceğini ve yeni yatırımlar için fon sağlayacağını da ekliyor.

  • Design Society / V&A, Shenzhen

Londra’daki Victoria and Albert Museum (V&A), Design Society ile birlikte, China Merchants Shekou Holdings (CMSK) işbirliğiyle Güney Çin’de yer alan Shenzhen şehrinde yeni bir tasarım galerisi açıyor. Galerinin tasarımı Japon mimari stüdyosu Maki & Associates’e ait ve Sea World Arts and Culture Centre’ın bir parçası olarak yaklaşık 6500 m2‘lik bir alana sahip. China Merchents Shekou Holdings’in finansal  destek sağladığı galeri, Ekim ayında açılıyor. Galerinin tasarımı; dağa, deniz ve şehre ufuklar açan, yapıbozuma uğramış kolon üzerinde üç birbirine destekli birimden oluşuyor. CMSK ile beş yıllık bir işbirliği şartı altında V&A, V&A Gallery’deki koleksiyonundan 20.  ve 21. yüzyıl uluslararası tasarımların devam eden sunumlarını düzenleyecek.

  • Institute of Contemporary Art, Los Angeles

Institute of Contemporary Art Los Angeles (ICA LA), Los Angeles Sanat Bölgesi’nde yeni yerinde açılıyor. Müze daha önce Santa Monica Museum of Art adıyla biliniyordu. Kurucu Kulapat Yantrasast’ın yönetiminde, New York temelli wHY tarafından tasarlanan müze, 1180 m2‘lik alana sahip. Değeri 5 milyon dolar olan müzeye; kurul katkıları, bireysel hediyeler, vakıf hibeleri ve diğer desteklerle fon sağlanıyor. Güz aylarında açılması beklenen müze büyük galerilerin yanı sıra; bir eğitim ek binasına, kafe ve bahçeye de ev sahipliği yapıyor. Kurum, aşçılık ve sanatsal aktivitelerin birleştirildiği akıma destek olarak “deneysel mutfak kafe”yi de içeriyor. Bu yıl Venedik Bienali’ne Amerika’dan katılan sanatçı Mark Bradford, ICA LA için yeni bir logo ve görsel kimlik tasarladı.

  • Institute of Contemporary Art, Miami

Institute of Contemporary Art Miami, Aralık 2014’te geçici mekânında açıldıktan sonra, Miami’deki Tasarım Bölgesi’nde, yeni yerine taşınıyor. İspanyol firma Aranguren & Gallegos Arquitecos tarafından tasarlanan galeri, yaklaşık 3500 m2‘lik bir alana sahip. Irma ve Norman Braman gibi toplumseverlerin de aralarında bulunduğu birçok sponsor, galeriye fon sağlıyor. Aralık ayında açılacak olan Institute of Contemporary Art Miami, müzenin sergiler için iki katından daha fazla alan ve 1400 m2‘lik yeni bir heykel bahçesi ile birlikte, sanat ve fikir takası için dinamik bir platform sağlama misyonunu ileriye taşıyor. Koleksiyondaki eserler altı galeride sergilenecek. Müze yöneticisi Ellen Salpeter, süregelen büyümeyi garanti altına almak için bir sürdürülebilirlik kampanyasının sessiz aşamasında olduklarını dile getiriyor.

  • Botín Centre, Santander

İspanya’da önemli bir özel organizasyon olan Botín Foundation, Kuzey İspanya’daki Santander şehrinde büyük bir yeni sanat kompleksi inşa ediyor. Luis Vidal y Arquitectos ile birlikte mimar Renzo Piano, kompleksin tasarımında yer alıyor. Yaklaşık 812 m2‘lik bir alana sahip olan kompleksin açılış tarihi henüz duyurulmamış. Botín Foundation, kompleksin fon sağlayıcısı. Kurucusu olan vakfın temel hedefi; bilim, eğitim, kırsal kalkınma, kültür ve sosyal eylem alanlarında yerli üretilen programları düzenleyerek toplum kalkınmasına katkıda bulunmak. Bina iki kısma ayrılıyor: batı kanadı 252 m2‘lik bir sergi alanını kaplarken, doğu kanadında ise çalışma alanları ve konferans salonu yer alıyor. Tate Modern’ın eski yöneticisi Vicente Todolí, vakfın görsel sanatlar danışma komitesi başkanlığı görevini üstleniyor.