Erdem Taşdelen’in kişisel sergisi Montreal’de

VOX — Centre de l’image contemporaine 14 Şubat – 31 Mart 2018 tarihleri arasında Erdem Taşdelen‘in “The Curtain Sweeps Down” adlı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Erdem Taşdelen’in yeni eser üretimine SAHA Derneği destek verdi.


Erdem Taşdelen, Montreal’deki ilk kişisel sergisinde, 1950’de Türkiye’de yayımlanan “Genç Kızlar” adlı romanın ardındaki hikâyenin sosyopolitik etkilerini araştırıyor. Bu Türkçe roman, daha önce İngilizce’den Türkçe’ye birçok kitap çeviren ancak kendi kitap yazmamış 21 yaşındaki Nihal Yeğinobalı tarafından, Vincent Ewing takma adıyla yazıldı. Kitabın yayıncısı, roman yazmanın erkeklere daha uygun olduğunu belirtip romanını yayınlamayı reddedince, Yeğinobalı kendisini çevirmen olarak göstererek romanını kurgusal bir Anglo-Amerikalı erkeğe atfetmeye karar verdi. Bu sözde tercüme eser yayınlandıktan sonra, erotik ve müstehcen içeriğiyle okuyucuların ilgisini uyandırdı ve kısa süre içinde en çok satan kitaplardan biri oldu. Defalarca basılan bu roman, ancak 2003 yılında nihayet Yeğinobalı ismiyle yayınlandı.

Ses, fotoğraf, resim ve metin işlerden oluşan Taşdelen’in projesi, bazıları susturulurken diğerlerinin ana akıma girmesine izin veren sistemin altını çizmek üzere bu olayların yarı kurgusal bir anlatımını sunuyor. Sergi, sansür ve ayrımcılığa karşı etkili bir dirençle sonuçlanabilecek taktiklerin iletişimini teşvik etmeyi ve açık muhalefetin çok riskli olabileceği ortamlarda ilerici siyaseti geliştirmek için kendini gizlemeyi stratejik bir araç olarak görmeyi amaçlıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.