Mixer’den iki yeni sergi

Mixer, 2 Mart – 7 Nisan tarihleri arasında 16 sanatçıdan oluşan “Teşbihte Hata Olmaz” isimli sergi ile Eda Soylu‘nun kişisel sergisi “Anneannemin Evinden Kalanlar” başlıklı sergisini izleyiciyle buluşturuyor.

“Teşbihte Hata Olmaz” sergisi yazıya geçirilmiş sözün görsellikle birleştiği noktalarda teşbihin kazandığı yeni anlamlara bakmayı hedefliyor. Sanatçının görsel çalışmasını yazı ile pekiştirdiği imge zenginliklerini araştırıyor. Serginin doğası, ifade etmek istediğini dolaylı yollardan aktarmayı seçen sanatçının teşbihte hata yapma payını saklı tutuyor. Yazı ve renk, malzeme, ışık arasındaki paslaşmanın ön planda olduğu çalışmalar, ironiye kazandırılabilecek yeni açılımların izini sürüyor.

Sergide yer alan sanatçılar; Emirhan Akın​​Pemra Aksoy​, ​Ruben Aubrecht​​Bengisu Bayrak​​Merve Dündar​, ​Işıl Eğrikavuk​​Leyla Emadi​​Hallederiz İnş.​, ​Seçil Kınay​Kome​t​Alican Leblebici​, ​Furkan Öztekin​, ​Berkay Tuncay, ​Yeşim Us​, ​Denise Winter, ​Deniz Yılmaz.

“Anneannemin Evinden Kalanlar”, Eda Soylu’nun gidenin ardında oluşan boşluğu, arkasında bıraktığı ev, eşyalar ve gölgeler üzerinden algılayabilme çabasıdır. Sanatçı, anneannesinin evinden kalan parçalar ile hafızada kalanları pekiştirirken, gideni eşyalar vasıtasıyla anmanın, eşyalarda aramanın şiirselliğini ortaya koyar.

Sanatçı, anneanne evlerinin ahengini inceler ve bu bütünlüğün içinde, gizliden gizliye duran erimiş perdelerin, seloteyp ile yapıştırılmış vazonun, çıkmış duvar kağıtlarının, sandalyenin kırılmış ahşap oymasının, çatlamış ama atılmamış tabakların varlığını gözlemler. Kırılganlık olarak tanımladığı bu anlara yer verdiği sergide, sanatçı içinde oluşan sızıya bir barınak arayışındadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.