Circuit İstanbul’dan Heidi Brandow ile sanat sohbeti

Circuit İstanbul, 16 Mart 2018 tarihinde sanatçı Heidi Brandow’u ağırlıyor. Etkinlik, Heidi Brandow’un Türkiye’deki atık ve geri dönüşüm endüstrilerinde çalışan insanları belirleme ve belgeleme projesi olan ve hâlâ devam eden [in]dispensible adlı çalışması üzerine bir sanat sohbeti.

[in]dispensible, Türkiye’de gerçekleşen bir sosyal katılım sanat projesi; bu çalışma, atıklarla olan ilişkimizi ve onlara dair algımızı insani bir boyuta taşımayı amaçlıyor. Gelişmiş toplumlarda yaşayanlar için küresel ısınmanın yaklaşan riskleri görünürde soyut bir boyutta. Atık ve geri dönüşümle alakalı büyük endüstriler, gündelik yaşantımızdaki fazlalıkları işlemede önemli bir rol oynuyor. Ancak bizim bu süreçlerle bağlantımız ve onları kavrayışımız ya naif bir boyutta ya da gelişmemiş. Bu naif bakış açısı, aşırılık içeren alışkanlıklarımızı besliyor ve küresel ısınma kavramını ya soyut bir düşünce olarak sürdürmeye devam ediyor ya da yok sayıyor.

[in]dispensible, görünmez olmasına rağmen küresel toplumumuzun idamesi ve gündelik işleyişi için hayati önem taşıyan bir endüstride çalışan insanları belirleyip belgeliyor. İstanbul’daki kağıt toplayıcılarıyla yapılan bir dizi röportaj aracılığıyla onların birey olduklarına vurgu yapılıyor.

Heidi Brandow multidisipliner bir sanatçı. Santa Fe’deki Institute of American Indian Arts’tan mezun olmuş, Cambridge’deki Harvard Graduate School of Design’da ve İstanbul’daki İstanbul Teknik Üniveristesi’nde okumuştur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.