Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali başladı

17. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali, bu yıl 2 – 12 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleşiyor. 10 gün boyunca sürecek olan festivalde, dünyaca ünlü sanatçılar, klasik müzik dehaları, edebiyat ve sanat dünyasının önemli isimlerinin yer alacağı etkinlikte bu yılın sürpriz konuğu ise edebiyat dünyasının önde gelen ismi Ahmet Ümit.

Bu yıl, Afyon ve Prag arasındaki sanat birliğinin 13’üncü yılını kutlayan festival, İngiltere’den, Belgrad’dan ve Fransa’dan da pek çok ünlü sanatçıyı da konuk olarak ağırlayacak.

Hüseyin Başkadem’in genel sanat yönetmenliğini üstlendiği Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali dopdolu bir programla sanat severlerle buluşuyor. 2 Nisan Pazartesi, üflemeli çalgılarla perdeyi açan dörtlü Flautus Vocis’e, bir sonraki gün, geçtiğimiz sene de beğeniyle dinlenen ve “En İyi Çek Fagot Topluluğu” olarak adlandırılan Fagotik Quartet eşlik ediyor.

Petra Milarova, Natasa Mitrovic gibi piyanonun yıldızları da festivalde sahne alacak diğer konuklar arasında yer alıyor. Ülkemizin ilk otizm engeli ile dünyaya gelen öğretim görevlisi ve piyanisti Buğra Çankır da piyanonun başına geçiyor. 2010 yılında İstanbul Filarmoni Orkestrası ile Naci Özgüç yönetiminde ilk konserini veren keman virtüözü Aslı Ayben Özdemir, piyanoda kendisine eşlik edecek annesi Zümrüt Alivea ile nefesleri kesen performanslarıyla izleyicileri büyülemeye hazırlanıyor.  Festivalin kapanışı ise Mevlana’nın eserlerinden derlenmiş, semazen, ney, bendir eşliğinde Ali Düşenkalkar’ın Mevlana şiir ve öykülerinin sunumu ve yönetmenliğinde gerçekleştirilecek özel bir gösteri ile olacak.

Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali kapsamında, şehrin kültür ve sanat yaşamına ışık tutan söyleşiler de düzenlenecek. Nadir Ede’nin resim sergisi ise festival boyunca konuklara açık olacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.