Ümit Ünal’ın yeni işleri Istanbul Concept Gallery’de

Istanbul Concept Gallery, 5 – 30 Nisan 2018 tarihleri arasında yönetmen ve yazar Ümit Ünal‘ın yeni işlerinin yer aldığı “Kuşlar, yüzler ve diğer şeyler” sergisine ev sahipliği yapıyor. Serginin küratörlüğünü ise Işık Gençoğlu üstleniyor. Sergi, Ümit Ünal’ın 2016 yılında açtığı Mahlukat Bahçesi’nin yer yer naif, karikatürize dünyasından farklı bir resim dünyasını sunuyor.

 

Ünal’ın Antik Yunan ya da Mısır’ın efsanevi yaratıklarını andıran, insan gövdeli ama hayvan ya da nesne kafalı “mahluk”ları, hem Ünal’ın dertlerini hem de sokakta yanımızdan geçen, hatta bazısını çok iyi tanıdığımız insani dertleri dile getiriyor.

Kuşlar serisi, suluboyanın minimal etkisini kullanarak birkaç fırça darbesiyle “hayali kuşlar” yaratıyor. Hurufilerin insan yüzünde harfler bulmasını çağrıştıran Yüzler serisinde ise, hat sanatını andıran biçimde, hayali harfler ve yaldız varak buluşuyor.

Öte yandan, daha hikaye anlatır gibi görünen Storyboards serisi, soyut manzaralarda kaybolmuş oradan oraya savrulan ufacık insanları gösterirken göç ve savaşın acılarına işaret ediyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.